Europol’den farkındalık kampanyası

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 16:16

  • Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol, cinsel saldırı suçlarında sabıkası kabarık olan ve Avrupa'nın en çok arananlar listesinde bulunanların fotoğraflarını yayınlayarak farkındalık kampanyası başlattı.

Avrupa genelinde cinsel saldırı suçu işlediklerinden şüphelenilen ya da hüküm giyen 18 kişinin fotoğrafı eumostwanted.eu isimli internet sitesinde öne çıkarılarak yayınlandı.

Halktan yardım istendi

Avrupa'da her iki dakikada bir cinsel saldırı meydana geldiğini duyuran Europol, suçluların yakalanması için 19 ülkede halktan yardım istedi. En fazla kadınların ver çocukların cinsel saldırı kurbanı olduğu hatırlatılan açıklamada yine de herkesin bu suçlara maruz kalabileceği vurgulandı.

33 tecavüzcü ihbar üzerine yakalandı

Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Romanya, İspanya, İsveç ve İngiltere'de emniyet güçleri kampanyaya katıldı.
Ulusal polis teşkilatları dört hafta boyunca en çok aranan suçluların fotoğraflarını internet siteleri ve sosyal medya hesaplarından paylaşacak.
2016 yılında başlatılan en çok arananlar listesinden şu ana kadar 91 kişi yakalandı ve bunların en az 33'ü internet sitesi üzerinden yapılan ihbarlar sayesinde yakalandı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.