Ev ev, sokak sokak

19 Mayıs 2022 Perşembe - 21:15

Besra Uzun

Besra Uzun

  • PKK’nin, AB ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için yürütülen kampanya devam ediyor. Almanya’nın Duisburg kentinde kampanyaya öncülük eden kadınlar, “Bu anlamsız yasak bitmeli” diyerek ev ev dolaşıyor, sokaklarda çadır, stand açarak imza topluyor. 

DENİZ BABİR / DUISBURG

Aralarında Nobel Ödüllü yazar Elfriede Jelinek, Filozof Slavoj Žižek, Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Norman Paech, Plaza de Mayo Anneleri Örgütü kurucu üyesi Nora Cortinas gibi birçok tanınmış ismin de yer aldığı Uluslararası Kürtlere Adalet İnisiyatifi, PKK’nin Avrupa Birliği’nin (AB) ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için 5 Kasım 2021’de kampanya başlattı. Dünyanın birçok merkezinde ve Avrupa'nın birçok ülkesinde devam eden kampanya için çok sayıda eylem ve etkinlik düzenlenirken, yüz binlerce kişi bu eylemlere destek veriyor. 

.
Besra Uzun

Besra da öncülük edenlerden

PKK’nin listeden çıkarılması için yürütülen imza kampanyası için çok sayıda kişi aktif olarak çalışıyor ve imza topluyor. Onlardan biri de Besra Uzun. 44 yaşında olan Besra, 24 yıldır Almanya’nın Duisburg kentinde yaşıyor. Besra, 2015 yılından bu yana kentteki Kadın Meclisi’nde yer alıyor. Besra Uzun, 2 dönemdir Dortmund bölgesinde YJK-E Eşsözcülüğü görevini de yürütüyor. 

Sadece Kürtlerden değil

Duisburg’da kampanyanın startını bölgedeki evleri tek tek gezerek başlattıklarını söyleyen Besra, sadece Kürtlere değil, Türkiyeli diğer halklar, Almanlar ve farklı halklardan insanlara da gittiklerini ve PKK için imza topladıklarını belirtiyor. 

Hiçbir eylem, etkinlik atlanmıyor

Duisburg kent merkezinde haftada iki gün stant açtıklarını ve imza topladıklarını söyleyen Besra, birçok eylemi de imza toplamak için fırsata dönüştürdüklerini belirterek şöyle diyor:“Paris Katliamı’nın yıl dönümü, 15 Şubat komplosunu protesto ve 8 Mart, işgal protestoları gibi birçok eylem ve etkinlikte de imza toplamaya devam ediyoruz. Örneğin, Newroz’da 600’e yakın imza topladık. Taziye ve düğünlerde de imza kampanyasının önemini anlatıyor, imza topluyoruz.”

Tek tek anlatıyorlar

Gittikleri evlerde önce neden böylesi bir çalışma yaptıklarını anlattıklarını dile getiren Besra, “Kürdistan’da devam eden katliam, işkence ve Türk devletinin zorbalıklarını anlatarak PKK’nin ‘terörist’ bir örgüt olmadığını anlatıyoruz. Bölgemizde Erdoğan rejimine, zulmüne karşı olan çok sayıda Türk de var. Onlar içinde de kampanyaya destek vererek, imza atanlar var” diyor. 

Hedeflerine yaklaştılar

Duisburg’da 4 bin 500 imza toplamayı hedeflediklerini aktaran Besra, şu ana kadar Duisburg Asya Yüksel Kadın Meclisi olarak 3.113 civarında imza topladıklarını belirtiyor. Besra, kadın hareketi dışında toplanan imzalar da eklenince hedefe yaklaştıklarını dile getiriyor.