Evinin önündeki ocak geçim kaynağı

Kadın Haberleri —

14 Eylül 2020 Pazartesi - 18:00

  • Cizîra Botan’da Hacer Yiğit, evinin önüne kurduğu ocakta 45 derece sıcağa rağmen sac ekmeği pişirerek, ailesinin geçimini sağlıyor. 

Şirnex’in Cizîr ilçesi Yafes Mahallesi’nde yaşayan Hacer Yiğit, kentte yoğun olan tandır ekmeğinin aksine evinin önünde kurduğu ocakta 45 derece sıcağın altında sac ekmeği yapıyor. Başta ailesine ekmek yapmak için kurduğu ocakta sonradan ununu getirenlere ücreti karşılığında hamur yoğurup, ekmek pişirmeye başlayan Yiğit, ailesinin geçimini kendisi sağlıyor. İlk zamanlar elle hamur yoğuran Yiğit, şimdilerde ise aldığı hamur yoğurma makinesi ile günlük yüzü aşkın ekmek çıkarıyor. 
Bu mesleği 5 yıldır yaptığını dile getiren Yiğit, “Ne devlete ne maaşa, bir şeye muhtaç değiliz. Ekmek isteyen oldukça ben bu işi severek yapıyorum” dedi. ”Unu onlar getiriyor. Çalışma benden. Yaz kış bu mesleği yapıyorum. Özellikle yazın sıcak olmasından kaynaklı akşam serinliğinde ateş başında çalışıyorum. Zor oluyor ama kimseye muhtaç olmadan çalışmayı seviyorum” ifadelerini kullandı.

MA/ŞIRNEX

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.