Fark edilmezse KPSS çok temizdi!

3 Ağustos 2022 Çarşamba - 18:00

  •  Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonrası cevap anahtarının yayınlanmasıyla çıkan soruların, Yediiklim Yayınevi’nin kaynak kitaplarındaki sorularla 'benzerliği' ortaya çıktı. Fark edilmezse geçiştirilecek süreç, başka bir boyut kazandı.

 

KPSS sorularının iktidara yakın Yediiklim Yayınevi’nin kaynak kitaplarındakiyle benzerliğine tepkiler yükselince ÖSYM Başkanı görevden alındı. Eğitim-Sen, görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Akgün hakkında suç duyurusunda bulundu. Şırnak Barosu, sınavın iptali için başvurdu. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Pazar günü iki oturumda gerçekleştirildi. Sınavın ardından KPSS cevap anahtarı, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayımlanırken sosyal medyada dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Twitter'da "KPSS'de ikinci FETÖ skandalı" ile etiket açıldı. Sosyal medya kullanıcıları, öğrenciler ve sendikacılar soruların daha önce özel bir kurumun YouTube sayfasından paylaşıldığını, hatta WhatsApp gruplarından dağıtıldığını anlattı. Yediiklim Yayınevi’nin kaynak kitaplarındaki sorularla benzerliğini inceleyen adaylar, soruların, şıklarının ve şıkların sıralamasının bile aynı olduğunu belirterek, CİMER’e şikâyet başvurularında bulundu. İddia, ÖSYM tarafından reddedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu'na talimat verdi. 

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’nin şaibeli olduğunu vurgulayarak, “Bu siyasal iktidarın yaptığı tüm sınavlar şaibeli olmaya başladı. Böyle bir tesadüf olamaz. Bu sınavda adaletsizlik yok mu? Bir yayınevi 20 sorunun 20’sini de nasıl oluyor da tutturabiliyor? MEB, YÖK şaibelidir. Şaibenin büyüğü de Saray'dadır. Daha önce ‘FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı, yandaşlarına verdi’ dediniz. Şimdi FETÖ de yok. Bu sorular nereden çıktı? Kime verildi?” tepkisini gösterdi. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve avukat Ruşen Gültekin, KPSS'den bir ay önce 432 kişinin görev yerlerinin değiştirildiğini açıkladı. Gültekin, 432 kişinin arasında görev yerlerinin değiştirilmesinin yasak olduğu Tez-Koop İş Sendikası temsilcisinin de bulunduğunu vurguladı.

ÖSYM Başkanı görevden alındı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan kararla, Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün görevden alındığı kaydedildi.

Başkanın alınması yetmiyor

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kamu Personel Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) soruların çalındığı iddialarından sonra görevden alınan Halis Akgün hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, geçmişte de benzer durumların yaşandığı hatırlatılarak, “Geçmişteki skandallar sonrasında ÖSYM’nin teşkilat yapısını değiştiren, her kurumun kontrolünü doğrudan Cumhurbaşkanı’na veren siyasi iktidar, ‘bir daha benzer sorunların yaşanmaması’ için bunların yapıldığı iddiasına yaslanmaktaydı” ifadelerine yer verildi. Geçmişten ders alınmadığı belirtilen açıklamada, “Adaylardan fahiş tutarlarda sınav parası alan bir kurum, ‘güvenilir’ bir sistem yaratmaktan aciz kalmıştır. Şüphesiz ki bu durumun siyasal sorumluluğu tek başına ÖSYM Başkanı’nda değil, onu atayan ve tüm idarenin siyasal sorumluluğunu üstlenen Cumhurbaşkanı’nın da sorumluluğundadır” denildi.

Açıklamada, ÖSYM başkanının görevden alınmasının yetersiz olduğunu ifade edilerek, görevden alınmanın KPSS üzerindeki şaibeleri derinleştirdiği söylendi. Açıklamada, Eğitim-Sen’in soruşturma sürecinin takipçisi olacağı belirtilerek soruşturmaya yönelik talepler şöyle sıralandı:

*Devlet Denetleme Kurulu’nun konuya dair araştırma yapacağı kamuoyuyla paylaşılmıştır. Ancak DDK Başkanı Yunus Arıncı, 31 Ekim 2016 tarihinden bu yana Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. Böylesi önemli bir konuda ve böylesi önemli bir kurulda, üzerinde şaibe oluşmaması gereken kişilerin görevlendirilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle Devlet Denetleme Kurulu’nun araştırmasının üzerine gölge düşmemesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır.

* Devlet Denetleme Kurulu’nun iddiaları tüm yönleriyle araştırması ve sürecin telafisi imkânsız sonuçlara yol açmaması için hızlı, şeffaf ve etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir.

* KPSS soru kitapçıklarındaki soruların tamamı yayınlanmalı, başka yayınevlerinin sorularının da kitapçıklarda yer alıp almadığı araştırılmalıdır.

* Söz konusu skandalların bir yönetim aklının sonucu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ÖSYM’nin işini gereğiyle yapamamasına neden olan atamalar, yürütülen ihale süreçleri ve yapılan mevzuat değişiklikleri de TBMM’de kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından incelenmelidir.

* Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmalı, geçmişte olduğu gibi “şifre var ama kopya yok” gibi gerekçeler üretmek yerine, aklımızla dalga geçmeyen, gerçeklerin tüm yönleriyle kamuoyuyla paylaşıldığı adli bir süreç işletmelidir.

KPSS’nin iptali için dava

Şırnak Barosu, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) iptali istemiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 2022 KPSS sınavında soruların önceden sızdırıldığı iddiası üzerine açılan davanın dilekçesinde, sorularının bir yayınevinin kaynağından aynı şıklarla birlikte alınmış olduğunun tespit edildiği belirtilerek, "Soruların bir şekilde sızdırıldığı iddiasını somut olarak temellendirmektedir. Soruların sızdırılma ihtimali yıllarca emek verip ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite bitirdikten sonra devlet kadrolarına atanma umudu oluşan adaylarda derin bir adaletsizlik ve umutsuzluk yaratmıştır" denildi. Yaşanan durumun telafisi imkansız mağduriyetler yaratabilecek büyüklükte olduğu belirtilen başvuruda, şöyle denildi: "Sınav sorularının sızdırılmamış ihtimali olsa tüm adayların tek bir yayınevinden çalışması mümkün olmayacağı için bir yayınevinden alınan soruların sınavda sorulmasının sınava giren adaylar arasında haksız rekabete yol açacağı açıktır. Bir devlet kurumu olan ÖSYM Başkanlığına olan güvenin kırılması halinde her yıl yapılan onlarca sınavın da şaibe altına gireceği açıktır. İşbu nedenlerle gerek adayların mağduriyetine yol açmaması gerekse de ÖSYM Başkanlığı'na olan güvenin zedelenmemesi için yürütmenin durdurulması ile birlikte işlemin iptali gerekmektedir."

HDP: Şaibe merkezleridir

HDP Eğitim Politikaları Komisyonu Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de yazılı bir açıklama yaptı. 

Koçyiğit, “2010 yılında iktidarın eski ortağı tarafından gerçekleştirilen KPSS’de yaşanan toplu kopya ve soruları sızdırma skandalı henüz aydınlanmamışken, aradan geçen 12 yılda ÖSYM tarafından düzenlenen neredeyse her sınavda yeni skandallar ortaya çıkmaktadır” dedi. Eğitim alanında hemen hemen her yıl değişen bakanın kendisiyle beraber farklı bir eğitim sistemini getirmesi, eğitimde “AKP’ye sadakatin” aranan tek kriter haline getirilmesi ve Gülen Cemaati'nin yerine benzer cemaatlerin örgütlendirilmesinin var olan eğitim sistemini daha da çürüttüğünü belirten Koçyiğit, 31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS’nin, yaşanan çürümüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti.

İktidarın, hep yaptığı gibi yine inkar yolunu seçtiğini kaydeden Koçyiğit, “Türkiye'deki eğitim sistemi özellikle AKP ile birlikte kayırmacı ve niteliksiz bir hale getirilmiş, deneme tahtasına dönüştürülmüş ve skandalların üretildiği bir merkeze dönüşmüştür. Bu sistem gençlerin hayallerini çalmaktadır, ülkemizin ve halkımızın geleceğini heba etmektedir” diye vurguladı.

Tüm haklar iade edilmeli

Koçyiğit şunları ekledi: “Bir milyon 350 bine yakın ataması yapılmayan öğretmen ve yine farklı branşlarda ataması yapılmayan üniversite mezunları her yıl katlanarak artmaktadır. Binbir zorlukla okuyan adaylar, eğitim aldıkları alanda istihdam edilmemektedir. Son dönemde artarak devam eden diplomalı işsiz sayısı ile birlikte bir de yaşanan sınav skandalları adayları geleceksizliğe itmekte, hatta can almaktadır. Güvenilirliğini yitiren, liyakatı ortadan kaldıran, her yıl onlarca kamu personeli adayının umutlarının çalınmasına neden olan KPSS’nin ve sözlü sınav uygulamasının derhal kaldırılması gerekmektedir. Şaibeli sınavlar iptal edilerek kamu personeli adaylarının geriye dönük hakları iade edilmelidir. YÖK kaldırılmalı, akademide özgür, eşit, adil, parasız ve anadilinde eğitimin koşulları yasalarca güvence altına alınmalıdır. HDP olarak halkımıza ve gençlerimize dayatılan bu geleceksizliği reddediyor, bir bütün olarak adaletsiz olan sistemi ve eğitim sistemini değiştirmek için mücadelemizi sürdürüyoruz.”   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.