Feminist kelebek etkisi

Kadın Haberleri —

Seçil Murtazaoğlu

Seçil Murtazaoğlu

  • Kampüs Cadıları, devletin gençlerin emeğini ve yeteneğini sömürmeye karşı düzenledikleri atölyelerle feminist bilinci geliştiriyorlar. Kampüs Cadıları üyesi Seçil Murtazaoğlu, “Ne kadar yan yana gelip sesimizi yükseltirsek o kadar kazanım elde edebiliriz. Ve bu kazanımlar kelebek etkisiyle tüm kadınlara yansıyacak” diyor.

İktidarın kadın düşmanı politikaları sonucu kadınların yaşam alanları her geçen gün daha kısıtlanıyor. Özellikle üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunlar her dönem artarken, son süreçlerde ise iktidarın ihmalkarlığı nedeniyle ciddi sonuçlara yol açıyor. Barınma, beslenme, geçinme ve daha birçok konuda sorun yaşayan öğrencileri, büyük bir umutsuzluk ve gelecek kaygısı sarmış durumda.

Tüm bu sorunlarla birlikte öğrenciler yaşamlarına son vermeye zorlanıyor, “şüpheli” şekilde yaşamlarını yitiriyor. Geçtiğimiz ay, Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar Kız Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli öğrenci hayatını kaybetmişti. Ardından birçok öğrenci şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Öğrencilerin sorunlarına dair ise bir çözüm üretilmiyor. Kurdistan ve Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıkarak eylemler gerçekleştiren öğrenciler, maruz kaldıkları sorunlara karşı mücadele yürütmeye devam ediyor.

Kampüs Cadıları üyesi Seçil Murtazaoğlu, kadın öğrencilerin yaşadığı sorunları Jinnews’ten Elfazi Toral’a değerlendirdi.

Umutsuzluk sarmalına girmeyecekler

Kadınların üniversitelerde erkek-devlet şiddetine karşı örgütlendiğini, iktidarın tüm saldırı politikalarına karşı eylem ve etkinliklerle faaliyetlerini yürüttüklerini belirten Murtazaoğlu, şöyle dedi:

“Devletin bize neler uygulamak istediğinin, bu politikalarıyla gençleri bir umutsuzluk sarmalına ittiğinin farkındayız. Zeren Ertaş’ın cinayetinden sonra da kamuoyuna yansıyan bir süreç oldu. Bir yılda daha tamir edilemeyen asansörler var. Aynı şekilde yurtlarda yemeklerimiz bize bozuk geliyor. Zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıyayız yıllardan beri.”

Artık yeter!

“Zeren’in olayından sonra da ölümle burun buruna kaldığımız gerçeğiyle daha da yüz yüze kaldık. O yüzden artık o dayanma eşiği kırıldı ve gençler sokağa, yurtların önüne dökülmeye başladı” diyen Murtazaoğlu, sürecin artık böyle devam edemeyeceğini gençlerin her yerde ‘yeter’ diye haykırdığını söyledi.

Her yer mücadele alanı

Murtazaoğlu, devletin amacının sadece yeni işçiler üretmek, gençlerin emeğimi ve yeteneğini sömürmek olduğuna işaret etti.

“Devlet, üniversitelerde sermaye için kalifiye işçi yetiştirmek istiyor. Ve bizi seçeneksizliğe iterek direncimizi kırmaya çalışıyor. Gençler devletin politikalarından dolayı yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. Ama biz mücadelenin burada da sürdüğünü ve burası iyileşmeden hiçbir yerde iyileşemeyeceğini düşünüyorum. Bulunduğumuz yerleri mücadele ederek iyileştirmemiz gerekiyor. Her yeri mücadele alanına dönüştürmek önemli. Bulunduğumuz yurtlarda, harçlığımızı kazanmak için gittiğimiz iş yerlerinde, üniversitelerimizi mücadele alanlarına dönüştürerek hayatlarımızı iyileştirebiliriz. Bunun için de özellikle genç kadınlar isyanlarını yükselterek, çalışmalar yaparak bu kırıkları aşabilir. Kendi geleceklerini kurabilecek alanlara çevirebilirler. Kendi mücadelelerini daha da güçlü kılabilirler.”

El ele isyanı büyütmeye

Hem okullarda hem de birçok yerde kadınlarla bir araya gelerek atölyeler düzenlediklerinin bilgisini veren Murtazaoğlu, “Feminist bilinci geliştiriyoruz. Bu tarz adımlar atarak kendimizi ve diğer kadınları da geliştiriyoruz. Bu sistemin bizi ezmeye çalıştığı noktalara karşı güçlendirerek ve yan yana durarak cevap oluyoruz. Ne kadar yan yana gelebilirsek ne kadar o bilinci yükseltebilirsek ve ne kadar sesimizi yüksek çıkarabilirsek bir kazanım elde edebiliriz. Ve bu etkileşim de kelebek etkisiyle tüm kadınlara yansıyacak. Tüm kadınları da feminist bilinci yükseltmeye, sokağa taşmaya, tüm genç kadınlara yaymaya ve isyanı büyütmeye çağırıyorum. Birbirimize sahip çıkmazsak, bu sistem biraz daha bizi ezmeye ve ölmemize sebep olacak. Bizim bizden başka kimsemiz yok. El ele verip mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” çağrısını yaptı. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.