Firaz Dağ’ın ardılları

Kültür/Sanat Haberleri —

19 Nisan 2021 Pazartesi - 21:00

  • Londra Kürt Halk Meclisi bünyesinde hizmete açılan Dibistanê Firaz Dağ Çocuk Okulu’nda Kürdistanlı çocuklar hem Firaz Dağ ve mücadelesini tanıyor hem de kültürel değerlerini öğreniyor. 

EREM KANSOY

LONDRA

 

Londra Kürt Halk Meclisi bünyesinde hizmete açılan Dibistanê Firaz Dağ Çocuk Okulu’nda Kürdistanlı çocuklar hem Firaz Dağ ve mücadelesini tanıyor hem de kültürel değerlerini öğreniyor. Korona nedeniyle bir dönem çalışmalarına ara vermek zorunda kalan okul çalışmalarını genişleterek yeniden başladı.

İngiltere'den YPG'ye katılan ve Reqa’da DAİŞ çetelerinin 26 Eylül 2017’de düzenlediği saldırıda ölümsüzleşen Kürt devrimci, gazeteci, yönetmen Memet Aksoy (Firaz Dağ) anısına Kürt Halk Meclisi’nde 2020 yılında Firaz Dağ Okulu açılmıştı. Korona nedeniyle derslerine ara vermek zorunda kalan okul yeniden aktif. Okulda toplam 9-15 yaş arası 30 çocuğa, 3 farklı ders veriliyor. Çocuk korosu, matematik, İngilizce konuşma sanatı dersleri alan çocuklar yaş gruplarına göre ayrılarak eğitim görüyor.

Hem hayata hem okula hazırlanıyorlar

Çocuk korosu ve folklor dersleriyle kültürel değerlerini öğrenen çocuklar, Matematik ve İngilizce dersleriyle de rutin okul eğitimleri için destek görüyor. Dersler verilirken eğitim sistemi de dikkate alınıyor.

Mehmet Aksoy’un da eğitimlere ve toplantılara katıldığı sıralarda eğitim gören çocuklar, söyledikleri Kürtçe şarkılarla da dillerine sahip çıkıyor. Dersler her hafta Cumartesi günü saat 11.00-15.00 arası veriliyor.