Karabağ’ın bağımsızlığı tanınsın

Dünya Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 15:30

  • “Pantürk yayılmacılık” anlayışıyla Karabağ’da etnik temizlik yapıldığını açıklayan Fransa Senatosu, Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması teklifini oy birliğiyle kabul etti.

 

Hükümete sunulmak üzere hazırlanan “Karabağ’ın tanınması teklifi” Fransız senatosundan oy birliğiyle geçti.

Teklifte, “Minsk grubunun sürece dahil edilmesi ve bölgeye güç gönderilmesi, işlenen savaş suçlarıyla ilgili soruşturma yürütülmesi, savaş sürecinde Türk devletinin oynadığı rolün incelenmesi” yer alıyor.

Türk devletinin; Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ardından Karabağ’da da “güç gösterisi” yaptığı belirtilen karar teklifi açıklamasında, Karabağ’ın Ermenistan’dan “keyfi bir şekilde” alındığı ifade edildi.

Pantürk yayılmacılık

Azerbaycan’ın Karabağ’daki savaşta Ermeni güçlere karşı yasaklı olan misket bombaları kullandığı belirtilen açıklamada, “Pantürk yayılmacılık” anlayışıyla Karabağ’da etnik temizlik yapıldığı dile getirildi.

Karar teklifinin senatodan geçmesi ardından Türk ve Azeri Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, “Kararın Ermeni yanlısı senatörler tarafından önerildiğini” ileri sürerek, kararı “provokasyon” olarak adlandırdı.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.