Fransa’da gösterilerin şiddeti azaldı

Dünya Haberleri —

  • Fransa’da geçtiğimiz hafta 17 yaşındaki Nahel M’in Nanterre banliyösündeki bir trafik kontrolü sırasında öldürülmesinin ardından ülkede yaşanan protesto gösterileri aile ve birçok çevrenin çağrılarının etkili olmasıyla dinmeye başladı. 

Pazar gecesi başkent Paris başta olmak üzere bazı şehirlerde olaylar yaşanırken 78 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Pazar günü öldürülen Naheel M’in anneannesinin şiddet olaylarının durması yönündeki çağrısını, birçok göçmen örgütünün açıklamaları takip etti. Paris yakınlarındaki Creteil Belediye Başkanının evine yönelik saldırının ardından oluşan kamuoyu tepkisinin de gösterilerin şiddetinin dinmesinde etken olduğu düşünülüyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ülkedeki durumu görüşmek üzere Başbakan Elisabeth Borne ve İçişleri Bakanı Darmanin de aralarında olduğu bakanlarla Elysee Sarayı'nda bir araya geldi. 

Macron, toplantıda bakanlara, 'ülkede düzenin ve sükunetin yeniden tesis edilmesi için her şeyi yapma' talimatı verirken, Fransa'da neler olduğunu anlamak için uzun vadeli bir çalışma başlatmalarını da istedi. 

Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet ve Senato Başkanı Gerard Larcher ile de bir toplantı yapan Macron, bugün gösterilerden etkilenen 220 belediye başkanıyla Elysee Sarayı'nda bir araya gelecek.   PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.