Fransa’da özgürlüğe tehdit büyüyor

Dünya Haberleri —

5 Ocak 2021 Salı - 16:16

  • Fransa’da polis şiddetine meşruluk kazandıran ve basın özgürlüğünü kısıtlayan güvenlik yasası ardından şimdi de  Danıştay, polisin insanların siyasi ve dini görüşlerini listelemesine izin veren kararnameleri onayladı.

 

Fransa’da parlamentodan geçen ve çokça eleştiri konusu olan güvenlik yasası ardından şimdi de toplum özgürlüğünü tehdit eden 3 kararnameye onay verildi. 4 Aralık'ta hükümetin kararıyla yayımlanan kararnameler, polisin ve jandarmanın "devletin güvenliği adına" insanların siyasi ve dini görüşleri ile sağlık bilgilerini listelemesini kabul etmiş oluyor. Kararnamelere çerçevesinde Fransa’da sosyal medyada paylaşılan yorum ve fotoğraflar listelenebilecek. Ayrıca ’terör’ saldırısı şüphesi taşıyan ya da Fransa’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden kişi ve kurumlar da bu listeye dahil olacak.

Fransa’da geçtiğimiz aylarda parlamentodan geçen “Fiziksel ya da ruhsal zarara yol açacak” sonuçlar gerekçesiyle polis memurlarının görev başındayken görüntülenmesini suç sayan yasa tasarısı ülke genelinde büyük protesto gösterileriyle karşılaşmıştı. Eylemler sonuç almış, Hükümet yasanın yeniden yazılacağını açıklamıştı. 

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.