Gazetecilere hapis cezası

8 Eylül 2022 Perşembe - 17:50

  • Gazeteci Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser’e, duruşmalara hiç katılmayan tanığın beyanları esas alınarak “Örgüt üyeliği”nden 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. 

 

Gazeteci Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser’in “Örgüte üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Eser ve Topaloğlu katılmazken, avukatlar Ayşe Acinikli ve Özcan Kılıç katıldı. Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna da takip etti.

Kürtçe şarkı da delil

Duruşmada savunma yapan Av. Özcan Kılıç, iddia makamının iddiasını Özgür Baran’ın iddiaları üzerine kurduğunu, ancak Baran’ın tek bir duruşmaya dahi gelmediğini belirterek, yüz yüze dinlenilmeyen tanığın iddialarının dikkate alınmayacağına dair Yargıtay kararlarına işaret etti. Kılıç, Eser’in 10 yıldır gazetecilik yaptığını dile getirdi. Şu anda gazetecinin yargılandığı bir dava görüldüğünü dile getiren Kılıç, Eser’in telefonunda yer alan Kürtçe bir şarkının delil olarak dosyaya konulduğuna dikkat çekti. Mütalaanın temelsiz olduğunun altını çizen Kılıç, beraat talebinde bulundu.

Yargıtay kararı var

Topaloğlu’nun avukatı Acinikli ise iddia makamı tarafından dosyanın incelenmediğini kaydederek, daha önce dosya kapsamında ifade veren bir tanığın müvekkilini tanımadığını söylediğini paylaştı. Acinikli, tanığın baştan beri müvekkili üzerinden duyumları olduğunu anlattığını, ancak iddia makamının “beyan değişikliği” olarak değerlendirerek, ceza talep ettiğini dile getirdi. Dosyada beyanları bulunan Özgür Baran’ı iki yıl boyunca aradıklarını, ancak tek bir duruşmaya dahi gelmediğini aktaran Acinikli, “Olayın delili tanık ifadesi ise dinlenmek zorundadır. Eğer dinlenmemişse hükme esas alınmaz. Söz konusu kişi etkin pişmanlık üzerinden yargılanıp serbest bırakılmış. Çıkarı için isimler tanıdığını söylemiştir. Bu yüzden ifadelerine güvenilmezdir. Yargıtay’ın ‘itirafçının’ beyanlarının hükme esas alınmayacağına dair kararı var”  diye konuştu.

Suçladığı kişi beraat etti 

Baran’ın müvekkilinin gazeteci yeğeni ile ilgili de beyanlar verdiğini paylaşan Acinikli, müvekkilinin yeğeninin beraat ettiğini kaydetti. Müvekkilinin 2014’te “örgüte katıldığı” iddia edildiğini, ancak o tarihlerde müvekkilinin İstanbul Üniversitesi’nde okuduğunu ve üniversitenin de yoklama listesiyle bunu doğruladığını belirten Acinikli, ayrıca o dönemde yurt dışına giriş ve çıkışları olmadığına işaret etti. Müvekkilin yaptığı haber ve fotolar üzerinden cezalandırılamayacağını kaydeden Acinikli, “Ortada somut bir delil yoktur. Delil olarak sunulan her şey çürütülmüştür” diyerek beraat talebinde bulundu.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Eser ve Topaloğlu’na “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.