Gazetecilerin iddianamesi yok

15 Ağustos 2022 Pazartesi - 16:45

Avukat Resul Temur

Avukat Resul Temur

  • Tutuklanan 16 Kürt gazeteci hakkında iki aydır iddianame hazırlanmadı. Avukat Resul Temur, dosyalarının bir market arabası içinde sürekli gezdirildiğini söyledi. 

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında, 8 Haziran’da 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındı. 8 gün gözaltında kalan 22 kişi, 16 Haziran’da Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine çıkarıldı. Hâkimlik, 6 kişi hakkında adli kontrol tedbiri kararı verirken, 16 gazetecinin “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Gizlilik kararı bulunan dosyada, herhangi bir ilerleme kaydedilmezken, bir kez gazetecilerin avukatının tutukluluğa yaptığı itiraz ve iki defa da ayda bir yapılan tutukluluk incelemesinde sonuç değişmedi. 

Dosyadaki gizlilik kararı sürerken, aradan geçen iki aylık sürede gazeteciler hakkında henüz iddianame hazırlanmadı. Avukat Resul Temur,  gazetecilerin sadece gazetecilik faaliyetlerini yürüttüğü için hukuksuzca tutuklandığını anımsatarak, “60 günlük süre zarfında maalesef gazetecilerin dosyasına ilişkin herhangi bir gelişme olmadı. Normal koşullarda iddianamenin bu güne kadar hazırlanmış olması gerekiyordu fakat 60 günlük süre boyunca iki defa tutukluluk incelemesi gören dosyanın herhangi bir şekilde iddianamesi hazırlanmadı” dedi. 

Doyanın bu 60 gün içinde savcılık ve hâkimlikler arasında bir market arabasından indirilmeden götürülüp getirildiğini ifade eden Temur, şunları söyledi: “60 gün boyunca dosyanın akıbetini sorabilmek açısından her adliyeye gidişimizde, gerek savcılık makamında, gerek Asliye Ceza, gerek Sulh Ceza’da dosyanın sürekli olarak bir market aracının içerisinde gezdirildiğine tanık olduk. 60 gün boyunca bu dosyaların hiçbir şekilde market aracında indirilmediği kanaatindeyiz. Delilleri tamamen toplanmış ve herhangi bir evrakın beklenmediği bir dosyada iddianamenin sürüncemede bırakılması iddianameye yönelik herhangi bir gelişmenin olmaması fiil anlamda gazetecilerin cezalandırılması anlamına gelmektedir.” 

Dosyada gizlilik kararının da devam ettiğine dikkat çeken Temur, şunları ekledi: “Dosya içeriğine henüz ulaşamıyoruz. Hangi sebepten kaynaklı tam olarak tutuklanmış olduklarını da öğrenme şansımız olmuyor, açıkçası.”  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.