Gençler Anvers'te buluştu

Yurt Dışı Haberleri —

Anvers'te 1. Gençlik Festivali

Anvers'te 1. Gençlik Festivali

  • Belçika Anvers’de yüzlerce gencin kent merkezinde kortej oluşturup başlattıkları 1. Gençlik Festivali coşkuya gerçekleşti.  Devrimci Gençler Birliği öncülüğünde gerçekleşen festivalin ilkine ilgi yoğundu.

Anvers kentinde ilk defa gerçekleştirilen festival için Kürt gençleri ve Belçikalı dostaları kentin ana arterinde yürüyüş yaparak Festivalin yapılacağı salona ulaştı. Devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ardından başlayan festivale konuşmacı olarak Konga Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal katıldı. Sanatçılar Koma Çar Stêrk, Xelîl Sadiqî, Şerîfo, Hozan Aydın ve Hozan Dilovan’ın sahne aldığı buluşmada coşkulu anlar yaşandı. 
Organizasyonu gerçekleştiren gençler adına yapılan açılış konuşmasında, Anvers'te ilk kez bir festival düzenlendiği ve ileriki dönemlerde farklı etkinlikler ile bunu sürdürecekleri dile getirildi. Konuşma ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın gençliğe yönelik konuşmalarından derlenen bir sinevizyon izlendi. 
Festivale katılan Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal da bir konuşma yaptı. Kartal, Kürt Gençlik Hareketinin çalışmalarının önemini ifade ederken Abdullah Öcalan'ın sözlerine atıfta bulunarak, "Genç başladık, genç başaracağız şiarı sadece bir slogan değil, bu hareketin felsefesidir. Nasıl ki Kurdistan'da işgalcilerin konsepti boşa çıkarıldı ve Kürt Hareketi kurulduysa bu, gençlerin öncülüğünde gerçekleşti. Gençlerin bu hareket ve örgütlülüğü, Rêber Apo'ya özgürlük, Kurdistan'a statü sürecine dönüşmelidir. Ve eğer gençler 'biz ülkemizin fedaileriyiz' diyorsa, o halde bu amaca göre hareket etmeliler" dedi ve festivali selamladı. 
Saat 16.00'da başlayan etkinlik, geç saatlere kadar sürerken Gençler, sık sık attıkları "Bijî Rêber Apo" sloganı ve Koma Çar Stêrk, Xelîl Sadiqî, Şerîfo, Hozan Aydın ve Hozan Dilovan'ın stranları eşliğinde coştu. ANVERS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.