Gever'de patlama sonrası terör

7 Ekim 2022 Cuma - 17:45

  • Gever'deki patlama sonrası evleri basılan ve darp edilerek kötü muameleye maruz kalan Adar Ailesi, polisler hakkında suç duyurusunda bulanacak. 

 

Hakkari’nin Gever ilçesinin Kışla Mahallesi'nde bulunan 75’inci Yıl Polis Karakolu’nun yakınlarında 2-3 Ekim'de 22.00 ve 01.00 saatleri arasında iki şiddetli patlama meydana geldi. Patlama sonrası Kışla Mahallesi'nden Orman Mahallesi'ne giden ve içerisinde Polis Özel Harekat (PÖH) elemanlarının bulunduğu zırhlı araca ateş açıldı. Yaşanan çatışmaların ardından bölge saatlerce ablukaya alındı. Polisler, patlamanın yaşandığı akşam karakolunun hemen yanında bulunan Adar Ailesi'nin yaşandığı evi gerekçe göstermeden bastı. Evin kapılarını kırarak içeri giren PÖH elemanları, 6 saat kaldıkları evde; çocuk, yaşlı birçok kişiyi darp ederek işkence ve kötü muameleye maruz bıraktı.

 

Oğluma işkence yaptılar

Yemek yedikleri sırada evlerine baskın düzenlendiğini belirten 87 yaşındaki Mehmet Adar, “Eve aniden baskın yapan polisler içeri girer girmez yemekten kalkarak kapıya yöneldik. O sırada oğlumun yere yatırıldığı ve ayakkabılarla birkaç polisin üstünde çullandığını ve dövdüklerini gördüm. Polisler oğlumu ters kelepçe yapıp darp ediyorlardı. Allah bu yaptıkları zulmü kabul etmesin. Karakolda ne zaman bir sıkıntı olsa evimizi basıyorlar. Evimiz karakolun dibinde 24 saat boyunca mobeseler tarafından evimiz izleniyor. Buna rağmen bize bunu yaptılar. Bize yapılan bu hukuksuzluğu ve işkenceleri kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Mehmet Adar

Darp raporu verilmedi

Şiddete uğrayan oğlu ve torununun Yüksekova Devlet Hastanesine gittiğini, ancak doktorlar tarafından darp raporu verilmediğini belirten Adar, “Hastanede bulunan doktorlar, darp izleri olmasına rağmen herhangi bir rapor vermedi. İlçe jandarmaya, darp edildiklerine dair başvuruda bulunmaya gittiklerinde ise ‘Boşuna şikayetçi olmayın suçlu siz çıkarsınız’ diyerek torunumun ve oğlumun şikayetlerini almadılar” dedi. 

Hakaretler eşliğinde 

Kadınlardan N.A, evlerine yapılan baskınında polislerin kapıyı parçalayıp içeri girdiğini söyledi. N.A, şunları dile getirdi: “Aşağıdaki kapının sesi gelmesiyle özel harekatçıların evi basması bir oldu. Daha kapıyı açmamıza izin vermeden kapıyı kırarak içeri girdiler. Eşime, ‘yat yere’ diyerek ellerini ters kelepçe yapıp hakaretler eşliğinde darp etmeye başladılar. Evde saatlerce arama yapmalarına rağmen hiçbir şey bulmadılar. Eşimin eli saatlerce kelepçeli kaldığı için morarmış ve şişmişti. Eşime uyguladıkları darpların izleri hala duruyor.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.