Gözaltındakiler bırakılana kadar alanlardayız

Diaspora Haberleri —

24 Mart 2021 Çarşamba - 15:48

  • Fransa’da Kürtlere yönelik operasyon ve gözaltılar eylemlerle protesto ediliyor.

 

Fransa’nın Marsilya, Paris ve Draguignan kentlerinde Salı günü Kürt derneği ve Kürdistanlılara ait evlere eş zamanlı gerçekleştirilen baskınlarda 13 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların tümünün Paris’e götürüldüğü öğrenildi. Dört kişinin daha Paris savcılığı tarafından ifade vermek üzere çağrıldığı bildirildi.

 

Canebiere’de miting

Gözaltılar Marsilya’da dün ve bugün eylemlerle protesto edildi. Marsilya’da dün DKTM ve valilik önünde gösteri yapılırken bugün ise Canebiere meydanında Kürt kurumları ve Kürdistanlılara yönelik baskı protesto edildi. Yürüyüşe izin verilmeyince meydanda miting yapıldı. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı eylemde, "İnsanlık Kürt halkına borçlu", "Fransa DAİŞ liderine yardım yataklık yapıyor", "Bizleri tutuklama ve öldürmekle bitiremeyeceğinizi en iyi ortağınız Erdoğan biliyor", "DAİŞ’i yok etmek ve insanlığı korumak için canını feda eden Kürtler, DAİŞ ile işbirliği içinde olan Erdoğan’la işbirliği içinde olan Macron" pankartları taşındı. Erdoğan ve Macron’un birlikte çekilmiş fotoğrafları da taşındı.

Mitingde yapılan konuşmalarda Kürtlerin tutuklama ve baskı politikalarına boyun eğmeyeceği mesajı verildi. Gözaltındakiler serbest bırakılana kadar alanlarda olacakları mesajı verildi. Aynı meydanda 27 Mart Cumartesi günü saat 13.00’de yapılacak mitinge de katılım çağrısı yapıldı.

Caddeyi trafiğe kapattılar

Fransa'nın başkenti Paris'in Republique meydanında gençler sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirerek, işlek caddelerden birini trafiğe kapattı. Eylemde üzerinde Fransızca “Türk devletiyle Fransa hükümetinin faşizmi aynıdır” yazılı bir pankart, PKK ve Önder Öcalan’ın bayrakları taşındı. Evry’de ise merkezi tren istasyonunda protesto eylemi vardı.

Komünist Parti kınadı

Yazılı bir açıklama yapan, Fransız Komünist Parti "Macron, R.T. Erdoğan ile ilişkilerini Kürtlerin sırtından mı normalleştiriyor" diye sordu. Parti, "Fransa'da Kürtlere yönelik polis operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Ülkelerinde ölümle tehdit edilen ve bu nedenle Fransa’da bulunan bu aktivistler derhal serbest bırakılmalı ve tüm prosedürler sona ermelidir” çağrısı yaptı. Macron ve Avrupalı liderlerinin verdiği mücadelede borçlu oldukları Kürtleri unuttuklarını hatırlatan Komünist Parti,  “Demokrasiyi savunmak, R.T. Erdoğan rejimiyle savaşmak ve Kürtlerin yanında olmaktır” açıklamasında bulundu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.