Gözaltında tecavüz tehdidi

7 Temmuz 2021 Çarşamba - 19:38

  • Suruç Katliamı’nın yıl dönümünde Ankara’da bildiri dağıtırken gözaltına alınan gençler, ters kelepçe takılarak saatlerce bekletildikleri karakolda tecavüzle tehdit edildi.

Suruç Katliamı’nın 6. yıl dönümünde 20 Temmuz günü Ankara Güvenpark’ta gerçekleştirecekleri anmaya dair çağrı bildirileri dağıtan 5 genç, 4 Temmuz’da polislerce gözaltına alındı. Karakola götürülen gençler, ertesi gün ifadelerinin alınmasının ardından serbest kalabildi. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Ankara Öğrenci İnisiyatifi üyesi Tuna Gözlügöl ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Üyesi Mert Karadağ, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

 Gözlügöl, fiziki saldırılarına maruz kaldıkları polislerden birinin çocuk parkı içerisinde silahı ile havaya 10 el ateş açtığını söyledi. Söz konusu bu polisin o anlarda ‘Bunu havaya değil, kafanıza sıkmak gerek’ dediğini aktaran Gözlügöl, sonrasında ise gözaltına alındıklarını ifade etti. Gözlügöl, gözaltına alındığı sırada bir polis tarafından taciz edildiğini, tepki göstermesine rağmen tacize devam edildiğini de dile getirdi. Gözlügöl,  “Karakola götürüldüğümüzde ters kelepçe takıldı ve aynı polis, 3 farklı bekçiyle beraber defalarca yanımıza gelip bizi tecavüzle tehdit etti” dedi. 

Kafaları duvara vuruldu

 Götürüldükleri Ankara Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’nde de yine polislerce darp edildiklerini anlatan Gözlügöl, şunları anlattı: “Yüzlerimizi duvara çevirmemiz söylendi. İtiraz edince bir arkadaşımızın kafası duvara vuruldu. Bir arkadaşımıza tekme atıldı. Saatlerce ters kelepçeli bir halde koridorda keyfi bekletildik. Sözlü tacize ve şiddete maruz bırakıldık. Avukatlarımız saatlerce alınmadı. Saatler sonra görüştük avukatlarımızla. Onca kadının katillerine bir şey yapılmıyorken, Deniz Poyraz’ın katilini göğüslerine basmışken, bizlere bu muamele yapıldı.”

Saatlerce ters kelepçe

 Mert Karadağ da gözaltında psikolojik ve fiziki işkenceye maruz kaldıklarını dile getirdi. Karadağ, yaşadıklarını şu sözlerle paylaştı: “Saatlerce ters kelepçeli halde bırakıldık. Benimle beraber başka yoldaşlarda da ters kelepçeden kaynaklı ellerinde doku hissi kaybı var. Keyfi uygulamalara karşı başımız dik ve mücadelemize bağlılıkla bir adım geri atmadık.” 

Gözaltında  şiddet gören, tecavüzle tehdit edilen gençler, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) başvurdu.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.