Güçsüz ama en pahalı pasaport

Türk pasaportu

Türk pasaportu

  • Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 52. sırada yer alan Türkiye, en pahalılar listesinde ise lider.

En büyük ticaret ortağı olan Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle büyük bir vize krizi yaşayan Türkiye, dünyanın en pahalı pasaportları listesinde zirvede bulunuyor. Vizesiz seyahat olanaklarına göre düzenlenen ve dünyanın en güçlü pasaportlarını listeleyen Henley Pasaport Endeksi'nde 194 ülke içinde 52. sırada yer alan Türkiye, dünyanın en pahalı pasaportları listesinde ise bu yıl ilk sıraya yükseldi.

Türkiye'de 10 yıllık pasaport almanın maliyeti şu an 8 bin 623,30 TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam, 1 Ocak 2024 kuruyla 292,4 dolara, bugünkü kurla 268 dolara denk geliyor. Türkiye, hem 1 Ocak hem de bugünkü kura göre, dünyada 10 yıllık pasaportun en pahalı olduğu ülke konumunda bulunuyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 194 ülkeye vizesiz seyahatle zirvede olan Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Singapur ve Japonya'da pasaport maliyetleri Türkiye'nin çok altında. 10 yıllık pasaport maliyeti, Fransa'da 94 dolar, Almanya'da 41 dolar, İtalya'da 126 dolar, İspanya'da 33 dolar, Singapur'da 53 dolar ve Japonya'da 115 dolar seviyesinde bulunuyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.