‘Gülistan Doku nerede?’ demek suç

Kadın Haberleri —

Hivda Tekkaynar

Hivda Tekkaynar

  • “Gülistan nerede?” diyerek katıldığı eylem gerekçe gösterilip yurttan atılan ve bursu kesilen Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar, arkadaşlarına ne olduğunu sormaktan asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti. 

MEDİNE MAMEDOĞLU /NÛJINHA

Dersim-Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Gülistan Doku'nun ailesi, kızlarının akıbetinin ortaya çıkarılması amacıyla 20 gündür Tunceli Adliyesi önünde oturma eylemi yapıyor. Konunun hukuki boyutuna ilişkin konuşan Gülistan’ın üniversite arkadaşları ise iki yıldır süren soruşturmanın gizli bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle gerçekleştirilen eyleme katıldığı gerekçesiyle KYK yurdundan atılan ve bursu kesilen Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar olayın takipçisi olup arkadaşlarının akıbetlerini sormaya devam edeceklerini kaydetti.

5 kadın öğrenci yurttan atıldı

Gülistan Doku’nun kaybolmasının ardından öğrenciler, 12 Ocak 2020 tarihinde kaldıkları yurtta “Gülistan Doku nerede?” diyerek eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılan öğrencilerin isimleri Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tunceli Kız Öğrenci Yurdu Müdürlüğü’ne bildirildi. Eyleme katılan 5 kadın öğrenci, “kamu düzenini bozma” ve “kamu malına zarar verme” nedenlerinin yer aldığı bir tebligatla yurttan atılıp bursları kesildi.

Huzur bozma gerekçesi: Gülistan nerede?

Yurttan atılan 5 kadın öğrenciden biri olan Hivda Tekkaynar, arkadaşlarının bulunması için yaptıkları eylemde kendilerinin suçlu bulunduğunu söyledi. Yurt arkadaşları olan Gülistan’ın bulunması için çıkardıkları sesin yurt idaresi ve polisler tarafından “huzuru bozma” olarak nitelendirildiğini ifade eden Hivda Tekkaynar, olaydan sonra kentte uzun süre barınma sorunu yaşadığını söyledi.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

Yaptıkları eylem sonrasında kendilerine dönük tavra anlam veremediğini söyleyen Hivda Tekkaynar şunları söyledi:

“Gülistan Doku üniversite öğrencisidir, niçin susmamızı istiyorlar? Ses çıkartanları engelleyip korkutuyorlar ve bu şekilde Gülistan’ın bulunmasını engellemek istiyorlar. Biz Gülistan bulunmadan onu sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Gülistan ve başına gelenler her an hepimizin başına gelebilir ve ses çıkarma sorumluluğumuz bulunmaktadır. Bu sistem biz kadınlara, öğrencilere, çocuklara bunun gibi birçok konuda güvence veremiyor.”

‘Süreç gizli bir şekilde yürütülüyor’

İki yıldır yürütülen soruşturmada bir gelişmenin olmadığına dikkat çeken Hivda Tekkaynar, yaşanan olayın duyarsızca kapatılmaya çalışıldığına yer verdi. Tekkaynar şöyle dedi: “Tunceli'de görevde olan yetkililer bu olaydan sonra başka bölgelere atanıyor yer değiştiriliyor. Olayla ilgisi olan olmayan herkes sessizce uzaklaştırıyor ve Gülistan Doku meselesi Tunceli'de gizli bir dosya gibi yürütülmeye devam ediliyor. Bizler yaşanılan bu olayın peşini bırakmayacağız. İki yıl geçti ama arkadaşımız halen bulunamadı. Tek talebimiz Gülistan’ın bulunması ve yaşanan olayın aydınlatılmasıdır.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.