Günay: Gerçek reform çürümüş sistemin gidişidir

27 Kasım 2020 Cuma - 16:49

  • HDP Sözcüsü Ebru Günay, başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimine yönelik ”cadı avı” başlatılmışken, iktidarın sahne reform vaatlerine karınlarının tok olduğunu söyledi. Günay, “Gerçek reform bu çürümüş, yozlaşmış sisteminizin gidişidir” dedi.

 

DBP Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Günay sözlerine “Coşkuluyuz, moralliyiz, güçlüyüz” diyerek başladı. Güne tekrar operasyonlar ve AKP’nin ‘düşman hukuku’nu uyguladığı gözaltılarla başladıklarını belirten Günay, “Sabah saatlerinde yine onlarca gözaltı yapıldı, özellikle Ankara’da gözaltılar oldu. Ama daha önemlisi dün gece saatlerinde Van İl Binamız korsanca, hırsızvari bir yöntemle hiçbir yöneticimize bilgi dahi verilmeden, kapıları kırılarak içeri girip aramalar gerçekleştirildi. Haddini bilmeyen güvenlik görevlileri bir not bırakarak binamızdan çıktılar. Buradan soruyorum; siz kimsiniz, hırsız mısınız, haydut musunuz, eşkiya mısınız, nesiniz? Bunu yapanlar hırsızdır, hayduttur, eşkıyadır” dedi.

Adalet ve İçişleri Bakanını bu konuda göreve çağıran Günay, “Bunu yapanlardan hırsızlardan, eşkiyalardan hesap sormalarını bekliyoruz. Buradan bir kez daha şunu hatırlatalım; hiçbir baskı, hiçbir tehdit, gözaltı bizleri yıldırmayacaktır. Bizleri mücadelemizden tek bir adım dahi geri attıramayacaktır. Bizler her yerde başı dimdik mücadele eden; bu hırsızlıklara, haydutlara, korsanlıklara boyun eğmeyen buna karşı mücadele edenleriz. Böyle olmaya devam edeceğiz, kimse bizi bundan asla vazgeçiremez” şeklinde konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını demokrasi güçlerine, ezilenlere ve yoksullara karşı kurulan savaş ve şer ittifakının asla reform yapamayacağını, dertlerinin sadece ekonomik odaklı “dolar” olduğunu söyleyen Günay, şöyle devam etti: “Kurumsal çöküşün geldiği nokta reform adı altında yeniden palyatif taktik hamlelerle aşılmaya çalışılsa da ortaya çıkan tablo tüm çıplaklığıyla rejim krizinin ta kendisidir. Reform söylemi, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sürdürülebilirliğini de yeniden tartışmaya açmıştır. Üç sene önce uygulamaya konulan bu sistemin ‘istikrar bozucu’ karakterinin, kurumsal çöküşte en önemli etken olduğu belirginleşmiştir. Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışma bunun en uç noktasına işaret etmektedir. Yaptıkları gün gibi ortada. Yönetmeni MHP olan geçmişin kötü bir kopyası olan ve sonu hüsranla biten kötü bir dizi izliyoruz.” 

Reform sözünü dolaşıma soktukları günden bu yana siyasi operasyonlarla adeta ‘cadı avı’ başlattıklarını tekrarlayan Günay, şunları anlattı: “Cumartesi Anneleri’ne açılan davaya, HDP’liler olmak üzere demokratik kamuoyuna dönük her gün yüzlerce kişiye baskın yapılmasına, cadı avı misali insanların gözaltına alınmasına bakın! Daha dün Antalya Milletvekilimiz Kemal Bülbül’e, bir mahkeme tarafından ‘siyasi dokunmazlık hakkı’ ayaklar altına alınarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Yargının siyasallaşmasının somut örneği olarak bu kararda demokratik siyaset yapma hakkına yönelik işlenen ağır suça bakın! Yolsuzluktan ibaret yönetim biçimi olan kayyım rejimine bakın. Sabah akşam millet-hak-hukuk diyen bir partinin içinde, farklı tek bir söz söyleyenlerin başına gelenlere bakın; bakanların, yüksek istişare üyelerinin istifa etmek için sadece sosyal medyada zar zor yer bulmalarına bakın!” diye konuştu.

Türkiye’nin çetelerin ve mafyaların insafına bırakıldığını, yine iktidar ortağı olan ve yüzde 6’lara kadar düşmüş bir parti olan MHP’nin tüm ülkeyi tehdit ve şantaj ile yönettiğini vurgulayan Günay, devamında şunları söyledi: ”Ali Cengiz oyunlarını çok gördük ve onları tarihin çöplüğüne gönderdik. Bu krizi aşmanın yegane yolu bu iktidardan kurtulmak ve halkın demokratik yönetimini sağlamaktır. Gerçek reform bu çürümüş, yozlaşmış sisteminizin gidişidir. Türkiye’nin reforma değil radikal değişime ihtiyacı var. Bu değişimin tek yolu da toplumsal mücadeledir. AKP-MHP çamurun içine saplanmış bir araç gibi patinaj yapmaya mahkumdur. Dertleri kendileriyle beraber tüm ülkeyi çamura saplamaktır. Geçtiğimiz hafta açık bir şekilde gördük ki ülkede yönetim zafiyeti var. Demokratikleşme diyerek yola çıkan AKP iktidarı küçük ortağına mahkûm olmuş, mafya ve çetelere teslim olmuştur. ”  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.