Finlandiya: Ara verelim

Dünya Haberleri —

24 Ocak 2023 Salı - 17:45

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto

  • Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç ile birlikte NATO'ya aynı anda üye olma stratejisini gözden geçirebileceklerini söyledi. Bakan Haavisto Türkiye’deki seçimlerin de yarattığı hararete dikkat çekerek bir kaç hafta ara vermenin daha iyi olacağını söyledi. 

Helsinki ve Stockholm yönetimleri, mayıs ayında aynı anda NATO'ya üye olma başvurusunda bulunmuştu. Ancak aradan geçen süre zarfında Türkiye ile İsveç ilişkilerinde yaşanan inişli çıkışlı gerginliklerin ardından Finlandiya, 'aynı anda üye olma' politikasını gözden geçireceğinin işaretini verdi.

Kendileri için ilk seçeceğin hala NATO’ya birlikte giriş olduğuna dikkat çeken Bakanı Pekka Haavisto, İsveç'in başvurusunun daha da ertelenmesi halinde bu kararı gözden geçireceklerini söyledi. Finlandiya haber ajansı YLE'ye konuşan Haavisto, henüz karar almak için çok erken olduğunu da sözlerine ekledi. Haavisto, İsveç'teki gösterilerin "Türkiye'yi provoke etmeyi ve İsveç halkı ile politikacıların görüşlerini etkilemeyi amaçladığını" dile getirdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haaviston Reuters'e verdiği demeçte Türkiye’deki seçim atmosferinin Erdoğan iktidarı üzerinde yarattığı baskıyıda bildiklerini ifade ederek; “Elbette Mayıs ortasında yapılacak seçimlerin baskısını hissediyorlar ve bu nedenle Türkiye'de tartışma anlaşılır bir şekilde birçok yönden hararetli hale geldi” dedi. 

Haavisto, NATO askeri ittifakına katılma planlarına ilişkin yürütülen müzakerelere birkaç haftalık ara verilmesi gerektiğini söyledi.

Finlandiya, adli suçluyu iade etti

Finlandiya haber ajansı STT'nin bakanlık kararına dayandırdığı haberine göre, Finlandiya Adalet Bakanlığı Ekim 2022'de Türkiye'nin iade talebini kabul etti. Bakanlığa göre şahıs, daha önce Türkiye'de hırsızlıktan suçlu bulunmuştu.

Zayıf halka olarak görülen İsveç üzerinde baskı kurma stratejisi yürüten Türk devleti Finlandiya’dan taleplerinde daha esnek bir söylem ve tavır sergiliyor. Fin yetkililer, Türkiye tarafından iletilen iade taleplerinin uluslararası hukukun yanı sıra Finlandiya mevzuatına uygun olarak değerlendirildiğini belirtiyor. HELSİNKİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.