Halk iradesini savunuyor

Kayyum protesto

Kayyum protesto

  • AKP-MHP iktidarının, bakanlık ve yargıyı kullanarak kumpas ve pusuyla halkın iradesini gasp etme girişimi, yine halkın iradesine çarptı.
  • Yasa dışı ve gayrimeşru girişimine Türkiye’de de destek bulamayan iktidara karşı sokaklara çıkan Kürtler, yeni kayyum sistemine izin vermeyeceği haykırdı.

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi protesto ediliyor. Wan’da başlayan protestolar, birçok kente yayıldı.

Colemêrg merkezde protestoların adresi çarşı merkeziydi. Gençlerin yoğunlukta olduğu kitle, “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Ayrıca sık sık AKP İl Başkanı Zeydin Kaya aleyhine sloganlar attı. Kısa bir süre sonra protesto eylemi büyürken, Zeydin Kaya’nın ofisinin bulunduğu yerde AKP’liler havaya ateş açtı. Daha sonra Kaya’nın koruma ve yakınları rastgele ateş açtı  Gençler taşlar ve havai fişeklerle karşılık verdi. Özel hareket polislerinin yanı sıra askerler de şehir merkezine indi. Polisler, tazyikli su ve  gaz bombalarıyla kitleye saldırdı. Protestolar geç saatlere kadar sürdü. 

Gever’de ise Yeşildere, Dizê, Orman ve Cumhuriyet mahalleleri ile şehrin en işlek caddelerinde gençler protesto eylemi gerçekleştirdi. Sık sık “Bijî serok Apo” sloganları atan gençler, ateş yakarak yolları trafiğe kapattı. Türk devlet güçleri, burada da gençlere gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı. Halk da taş, havai fişek ve şişelerle karşılık verdi. Gever’de ara sokaklarda devam eden eyleme müdahale eden polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

SÊRT 

DEM Parti Sêrt İl Örgütü, AKP’nin Wan’daki seçim darbesini protesto etti. DEM Parti Sêrt Belediye Eşbaşkan adayları Safiye Alağaş ve Mehmet Kaysi, DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti İl örgütleri, Özgür Kadın Hareketi’nin (Tevgera Jinên Azad) de aralarında olduğu çok sayıda kişi, İl binası önünde bir araya geldi. Demokrasi Meydanı’na yürüyerek, açıklama yapmak isteyen kitleye polis izin vermedi. Bunun üzerine DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan, tek başına yürüyüşe geçti. Polisin saldırılarına aldırış etmeyen kitle Erdoğan’ın peşinden yürüyüşe geçti. Güres Caddesi boyunca, “Abdullah Zeydan yalnız değildir”, “Bijî  berxedana Wanê”, “Abdullah Zeydan irademizdir” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüş yapıldı. Erdoğan, yürüyüş boyunca halka seslenerek, Wan halkının iradesinin gasp edildiğini anlattı. Erdoğan, “Kimse Kurdistan’ın iradesini gasp etmeyi aklından geçiremez” dedi. Yürüyüş sırasında binlerce yurttaş alkış ve zılgıtlarla destek verdi. Yurttaşları darp ederek durdurmaya çalışan polis, biber gazı sıktı. Kitle, polisin her türlü saldırısına rağmen slogan, alkış ve zılgıtlarla protesto yürüyüşüne devam etti. Güres Caddesi’ni bitiren kitle, buradan Demokrasi Meydanı’na geçerek yürüyüşünü tamamladı. Yürüyüş sonrası çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ADANA 

Adana'nın Seyhan ve Ceyhan ilçelerinde halk, sokaklara çıktı. Barbaros, Hürriyet, Gülbahçe, Dağlıoğlu, Şakirpaşa, Belediyeevleri ve Küçükdikili’de bir araya gelen halk, alkış, zılgıt ve sloganlarla yürüdü. Ayrıca halk, tencere ve tavalara vurup ses çıkardı. Gülbahçe Mahallesi'nde ise gençler ana yola lastik yakarak, protesto eylemi gerçekleştirdi.

AMED

Amed merkez ve ilçelerinde Wan'daki darbe girişimine karşı yürüdü. Yürüyüş ve açıklamalar sırasında sık sık “Bijî Berxwedana Wanê”, “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganları atıldı.

İSTANBUL 

 İstanbul’da çeşitli mahallelerde meşaleli yürüyüşlerle protesto edildi. “Wan için ayağa/Jibo Wanê rabe” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren gençler, “Halkımızın iradesini gasp edenlere, sömürgeci kayyum rejimine karşı sokaklarda olacağız” dedi.