HDP binasına saldırı

15 Kasım 2021 Pazartesi - 17:43

  • HDP Urfa İl Örgütü binasına ırkçı saldırıda bulunuldu. Binanın kapısına çarpı atan saldırganlar, duvara Ülkü Ocakları’nın amblemini çizdi. 

 

İl Örgütü binasına, gece saat 02.30-02.36 saatleri arasında ırkçı saldırı düzenlendi. Saldırıyı düzenleyen 3 kişi bina kapısına çarpı işareti koyarak sprey boya ile Ülkü Ocakları’nın amblemini çizdi. Bina duvarına da hakaret içeren söylemler yazan kişiler, daha sonra bölgeden ayrıldı. Çevrede bulunan iş yerlerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntüler, savcılık izni olmadığı gerekçesiyle partililere verilmedi. 

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Çiğdem Karakeçili, saldırıyı sabah saat 07.30’da İl binasını açan parti çalışanının fark ettiğini söyledi. İl Örgütü binalarının günün her saatinde polis tarafından izlendiğini belirten Karakeçili, “İl binasına giren herkese GBT yapıyorlar, ancak 3 kişi gelip binamızın önünde 6 dakika boyunca kalıp saldırı gerçekleştirebiliyor. Bu cesareti kimden alıyorlar?  Biz Türkiye’nin 3. büyük partisiyiz. Elini kolunu sallayarak binamızın önüne gelip ırkçı yazılama yapanlar bilsin ki, mücadelemizi büyüteceğiz” diye konuştu. 

Benzer saldırıların daha öncede olduğunu belirten Karakeçili, “Bu tarz saldırılara baş vuranlar, bizi hedef alanlar şunu iyi bilsin ki; biz asla boyun eğmeyeceğiz. Cezaevlerinde binlerce tutsak arkadaşımız var. Her dönem saldırılara karşı direndik ve direnmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz” dedi. 

Partililer, saldırganların bulunması talebiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, dün Meclis’te basın toplantısında bu konuya da değindi. Oluç, şunları ifade etti: ”Kapımıza çarpı işareti koymuşlar, ülkü ocaklarının amblemini çizmişler. Bunlar kameralara yansımış, savcılık izni olmadığı gerekçesiyle görüntüler partililerimize verilmemiş. İl binamıza bir çay içmeye gelenlere GBT yapanlar, kapımıza çarpı işareti koyup, ırkçı hakaretleri yazanları nedense bulamıyor, gidip Bismil İlçe Eşbakanımızı buluyorlar. Yapmanız gereken, partimizin duvarlarına ırkçı söylemleri yazanları yakalamaktır, ama bunu yapmayacağınızı biliyoruz.”  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.