HDP halklaştığı için saldırılıyor

29 Eylül 2020 Salı - 18:44

  • HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP’ye saldırının temelinde HDP’nin halklaşmasının yattığını belirterek, şunun altını çizdi: ”HDP, yüzyıllık Türk devletinin halklardan esirgediğinin mücadelesini veriyor. Bunun için saldırılar, gözaltılar, tutuklamalar aralıksız sürüyor.” 

 

HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, örgütlenmekten başka bir alternatif olmadığını belirterek, savunmadan çıkmak gerektiğini söyledi.

HDP’yi hedef alan siyasi soykırım operasyonuna tepki gösteren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, iktidar blokunun yenilmişlik duygusuyla her seferinde HDP’ye saldırdığını ifade etti. MA’dan Ferhat Çelik ve Mehmet Aslan’a konuşan Uğurlu, şunları söyledi: “6 yıl sonra Kobanê protestolarını güncelleştirip gündeme getirmeleri doğal olarak dikkat çekiyor. Yapılan gözaltılar HDP’ye oy veren her kesime saldırıdır. Bu aynı zamanda HDP’ye oy verenleri yurttaş olmaktan çıkarmaktır. Bunca saldırıya rağmen ayağa kalkıp mücadele eden bir Kürt gerçekliği var. Şu an binlerce kişi cezaevinde. HDP’ye saldırının temelinde HDP’nin halklaşması yatıyor. HDP, yüzyıllık Türk devletin halklardan esirgediğinin mücadelesini veriyor. Bunun için saldırılar, gözaltılar, tutuklamalar aralıksız sürüyor.” 

Türk halkı suça ortak olmamalı

Sözün gücünden ve diyalogdan korkan; çatışmayı kendine bir yöntem olarak benimseyen; ırkçılığı ilke edinmiş bir iktidarla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Uğurlu, şöyle devam etti: ”Örgütlenme, söz söyleme, eleştirme hakkı yok. Neredeyse seyahat etme hakkı bile elinden alınacak. Burada öncelikle Türk halkının üzerine bir sorumluluk düşüyor. Bu suça ortak olmamalı, ses çıkarmalıdır. Bu kara leke Türk halkına yapışıp kalacak. Türkler denildiği zaman insanların kafasında ‘ırkçı, gerici, faşist, saldırgan’ bir halk olarak beliriyor. Doğal olarak geliyor, çünkü bunların hepsi burada yaşanıyor. Bu Türk halkının da onur savaşı olmalı.”

Örgütlenmenin alternatifi yok

Türkiye’de yaşayan bütün halklara; İktidarın politikalarından rahatsızlık duyan bütün kesimlere de büyük görev düştüğünü belirten Uğurlu, şunun altını çizdi: ”Faşizm yalnız olanı yok eder. Örgütlenmekten başka bir alternatif yok. Savunmadan çıkıp bu faşizmi püskürtmek gerekiyor.”   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.