HDP ilçe binasına saldırı

28 Aralık 2021 Salı - 16:22

  • HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına silahlı baskın düzenleyen bir saldırgan, iki partiliyi bıçakla yaraladı. 

 

Kimliği belirlenemeyen saldırgan, girdiği İlçe binasında parti üyeliği hakkında sorular sordu. Daha sonra kendisine çay ikram eden Ramazan Dişarı’nın üzerine çay döken saldırgan, bıçakla saldırdı. Saldırganı engellemeye çalışan parti üyesi Aziz Şimşek de hafif yaralandı. 

Partililer tarafından engellenmeye çalışılan saldırgan, ilçe binası önünde bulunan bir fırına kaçtı. Saldırgan, olay yerine gelen polisler tarafından götürüldü. Ancak saldırganın nereye götürüldüğü öğrenilemedi. 

Saldırının ardından HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve partililer ilçe binasına geldi. Polisin olay yerinde inceleme yaptığı belirtildi. 

Uğradığı saldırı sonucu yaralanan Ramazan Dişarı, yaşananları anlattı. Saldırgana çay ikram ettiğini belirten Dişarı, “Çayı verdikten sonra göğsümün üzerine döktü. Sonra ‘Sizi öldürmeye geldim’ diyerek hakaretler etti. Daha sonra elini silahına götürdü ve bir diğer eliyle de bıçakla saldırdı bana. Göğsümden yara aldım. Aynı zamanda oradaki arkadaşlarımız durdurmaya çalıştı. Bu sırada bir arkadaşımıza daha bıçak çekti. Onu engellemek için bıçağı tuttum. Bu sırada elimde kesildi. Diğer arkadaşımız da hafif elinden yaralandı” dedi.

 

Antalya'da 12 kişi gözaltına alındı

Antalya'daki HDP mitingine dair başlatılan soruşturma kapsamında 12 kişi gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte 24 Ekim'de HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla yapılan “Demokrasiye Çağrı” mitinge ilişkin soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 12 kişi de "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla gözaltına alındı. 

12 kişi, Antalya Emniyet Müdürülüğü'nde tutuluyor. 

 

Van’da iki kişi tutuklandı

Van’ın Özalp ilçesi ve bağlı mahallelerde 24 Aralık günü eşzamanlı yapılan polis baskınında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Sakine Kutpınar'ın da bulunduğu 20 kişinin dün emniyet ifadeleri alındıktan sonra dün sabah saatlerinde Van Adliyesi’ne çıkarıldı.

Savcılıkta ifadeleri alınan ve aralarında Eşbaşkan Sakine Kutpınar’ın da olduğu 11 kişi “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla adli kontrol şartı ile 7 kişi ise tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, iki kişi ise savcılık ifadeleri ardından serbest bırakıldı.

Mahkeme heyeti,9 kişinin “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılmasına karar verirken, Sebiha Ayaz ve Savaş Hazır hakkında tutuklama kararı verdi.

Operasyonun gizli tanık beyanlarıyla yapıldığı öğrenildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.