HDP'nin İstanbul mitingi iki ittifaka da mesajdı

8 Ağustos 2022 Pazartesi - 17:00

  • Halkların Demokratik Partisi (HDP), Amed'in ardından İstanbul’da "Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır!" şiarıyla miting düzenledi. Mitingde hem iktidar blokuna hem de Millet İttifakı'na mesajlar verildi. 

Kartal Meydanı'nda yapılan miting alanı HDP bayraklarıyla süslenirken, üzerinde, "Aysel Tuğluk serbest bırakılsın" yazılı pankartlar asıldı. Edirne, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’un ilçelerinden binlerce kişi saatler öncesinde mitin alanına gelmeye başladı. Mitinge katılmak isteyenler, polisler tarafından kurulan dört ayrı arama noktasından alana giriş yaptı; yer yer gerginlikler yaşandı.  

Çocuğa kıyafet engellemesi

Polis arama noktasında 10 yaşındaki bir çocuğu ulusal kıyafet giymesi nedeniyle alana almazken, çocuğun ailesi ile polisler arasında tartışma yaşandı. HDP’li vekillerin araya girmesiyle çocuk ve ailesi alana girebildi. Mitinge katılan sol-sosyalist güçlerin bazı pankartlarına el konuldu. Tüm engellemelere rağmen miting alanı dolup taştı. 

Aysel Tuğluk’a özgürlük 

Miting başlamadan önce Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi yüzlerce kadın, tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk'un dev posterini açarak yürüyüş gerçekleştirdi. Bankalar Caddesi'nden miting alanına kadar yürüyen kadınların zılgıt ve alkışları hiç eksik olmadı, yürüyüş boyunca hasta tutsaklara özgürlük talep edildi. 

İstanbul’da aylardır cezaevindeki çocuklarının durumu ve hasta tutsakların serbest bırakılması için Adliye önünde eylem yapan anneler beyaz tülbentleriyle alandaki yerlerini aldı. 

Mitinge katılanlar

Mitinge HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, HDP milletvekilleri, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), KÖZ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Özgür Lise, Kaldıraç ve çok sayıda kadın ve sivil toplum örgütü temsilcileri de mitinge katıldı. 

Binler anneleri alkışladı

Mitinge katılan binlerce kişi sahneden çalınan ezgiler eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. Sıcak havaya rağmen coşkularından ödün vermeyen kitlenin sloganları hiç susmadı. Saygı duruşunun ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Ferhat Encü ve İlknur Birol birer konuşma yaptı. Sonra anneler sahneye çıktı. Binlerce kişi uzun süre anneleri alkışlayarak “Bijî berxwedana zindanan” slogan attı. 

Bedelini ödeyeek ayaktayız

Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, iktidarın savaş ve sömürü siyasetine karşı bedelini de ödeyerek ayakta olduklarını vurguladı. Çiçek, "Bütün savaşları gençleri cepheye taşımak isteyen hırsızlar çıkarır. Sadece iktidarınız ayakta dursun, saltanatınız sürsün diye. Halklara düşman bir rejime karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesi boynumuzun borcudur” diye seslendi. Savaş siyasetine karşı muhalefetin de iktidarla aynı şeyi düşündüğünü dile getiren Çiçek, “AKP ile milliyetçilik yarışı yaparak, ırkçılık söylemlerine sarılarak baş edemezsiniz. Çünkü bu konuda sizden daha mahir bir iktidar var” dedi.

Çiçek’in ardından sahneye çıkan HDP’li vekiller halkı selamladı. 

İlk sandıkta gereken ders

Daha sonra HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, halka hitap etti. “Sizler bu meydana gelirken ‘çözüm biziz’ şiarıyla geldiniz. İşte Ankara’dan bu ülkeyi yönetenler, bu ülkede ‘iktidarım’ diyenler bu tabloya iyi baksın, ‘çözüm biziz’ diyenleri iyi görsün” diyerek konuşmasına başlayan Buldan, şöyle devam etti: "Tüm sorunlara ve krizlere tek çözüm HDP’nin fikriyatıdır. Bizim onurlu bir direnişimiz var, durdurulamayan bir mücadelemiz, kararlı ilkelerimiz var. Bizi biz yapan ve bu kadar güçlü olmamıza olanak sunan işte bunlardır. Tüm bunlar HDP’yi Türkiye’de daha güçlü bir konuma, söz ve karar sahibi olan bir parti haline getirmiştir. Ülkeyi soyup soğana çevirenler, talan edenler, sömürenler bilsinler ki önümüze konulan ilk sandıkta sizlere gereken dersi Türkiye halkları verecektir.” 

Buldan’ın konuşmasının ardından miting, Hakkari geleneksel müziğini işleyen LaWje’nin stranlarıyla son buldu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.