HDP yeni saldırı dalgasını tartıştı

12 Ocak 2021 Salı - 18:10

  • Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 10 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) toplantısının Sonuç Bildirgesi açıklandı.

 

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar başkanlığında gerçekleşen toplantının Sonuç Bildirgesi’nde, AKP-MHP iktidarının çoklu krize girdiği belirtilerek, HDP’ye dönük yeni bir saldırı dalgası başlatıldığı belirtildi.

Sonuç Bildirgesi’nde yer alan bazı değerlendirmeler şöyle:  “Çok yönlü bir kriz yaşayan AKP-MHP faşizmi, 6-8 Ekim Kobanê soruşturmasıyla partimize yönelik yeni bir saldırı dalgası başlattı. AKP-MHP iktidarının baskısıyla harekete geçen savcılığın alelacele hazırladığı iddianame, mahkeme tarafından hızlıca kabul edilerek harekete geçildi. Kobanê soruşturmasının şimdi başlatılması, içine düştükleri kriz ve çaresizliğin ne denli derin olduğunu göstermektedir.

AKP-MHP iktidarı, partimizi ve Kürt halkının direngen mücadelesini devre dışı bırakmak, seçimle meşrulaştırmak istedikleri diktatörlüklerinin önündeki asıl engel olan HDP’yi etkisiz hale getirmek istiyor.

Tüm siyasetçilerimiz, AKP-MHP faşizmini Kobanê davasında yargılayacaktır. Kobanê dosyasıyla yargılanmak istenen sadece HDP değil, demokratik mücadele, seçme/seçilme hakkıdır. Adaletten, hukuktan ve demokratik Türkiye’den yana olan tüm demokratik çevreleri bu konuda duyarlılığa ve dayanışmaya davet ediyoruz.

HDP’yi kapatma tehdidi

 Diğer bir saldırı dalgası da partimizi kapatmaya yönelik tartışmalardır. Şimdiye kadarki gibi aynı azim ve bilinçle karşılık verip mücadelemize devam edeceğiz. Bu saldırılar, HDP şahsında milyonların demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesini asla engelleyemeyecek. Kısa bir süre önce açıklanan AİHM Büyük Dairesi’nin Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karar, iktidarın 2014’ten bu yana partimize ve tüm muhaliflere yargı eliyle kurulan bütün kumpasların mahkum edildiği tarihi bir karar olmuştur. Bu kararın gereği bir an önce yerine getirilmeli, siyasi rehine olarak tutulan tüm siyasetçilerimiz serbest bırakılmalıdır. Partimiz bu kararın yerine getirilmesi için çalışmalarını en geniş kapsamda yapacaktır.

Açlık grevleri

 Açlık grevindeki tutsakların haklı taleplerinin karşılanması için geniş bir toplumsal destekle güçlü bir demokratik duyarlılığın yaratılması acil görevimizdir. Tecride karşı sürdürülen mücadele, sadece bir toplumsal kesimin veya partinin değil,  tüm demokrasi güçlerinin gündemi olması gerekir.

Demokratik ulusal ittifak

Önümüzdeki dönem, sistemin yüz yıllık inkar, adaletsizlik ve çözümsüzlük üreten tüm kodlarını değiştirmek için partimizin kurucu siyasal aktör olması yolunda, yerelden merkeze tüm örgütlenme hamlelerimizi büyüteceğimiz radikal demokrasiyi inşa etme yollarını açacağımız bir dönem olacaktır. Demokrasi güçlerinin yanı sıra Kürt Demokratik Ulusal İttifakı’nın kurulması bizim için önemlidir.

Boğaziçi’ne destek

 Kısa süre önce bir düzenlemeyle çıkarılan, sivil toplum kurumları ve derneklere kayyım atanmasını öngören yasa ve Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atamasından da anlaşıldığı gibi, belediyelerimize yönelik uygulanan kayyımcılığın, irade gaspının tüm toplumsal kesimlere uygulandığı görülmektedir. İtaat düzenine karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Partimiz yerellerde, tüm yoksul ve emekçi halkların yanında olan dayanışma ağlarını örmeye ve mevcut olanlara destek vermeye devam edecektir.

Tecride karşı kampanya

Partimiz gündemde olan tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona erdirilmesini de içerecek şekilde bir kampanya başlatacaktır. Partimiz açısından önümüzdeki dönemin en temel çalışması bu kampanya olacaktır. Kampanyamız hak, hukuk, adalet ve özgürlük arayışındaki en geniş toplumsal ve siyasal kesimlerle birlikte yürütülecektir."   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.