HDP’li üyeler gözaltındayken istediğini Meclis’ten geçirdi

29 Temmuz 2022 Cuma - 19:00

  • Türk İçişleri Bakanlığı, Meclis çoğunluğu muhalefette olan Akdeniz Belediyesi’nde AKP’li Başkan Gültak’ın istediği kararları alması için önceki gün yaptığı siyasi soykırım operasyonunun ardından dün toplanan Meclis, daha önce reddedilen borçlanma dahil birçok teklifi kabul etti. 

 

Akdeniz Belediyesi’nde belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi, belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisi ile Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesinin ele alınacağı olağanüstü toplantı öncesi, aynı zamanda HDP İl Eşbaşkanı olan Bedriye Kuş ve dört üye siyasi soykırım operasyonu torbası oluşturulup adına “temizleme” denilerek gözaltına alındı. Hemen ardından da Belediye Meclisi toplandı. CHP ve EMEP’liler de katılmayınca toplantı düne ertelendi. HDP ve EMEP’li üyelerin dün katılmadığı Meclis toplantısına AKP ve CHP’liler katıldı. Belediyeye ait taşınmazlara ilişkin madde üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi Muhittin Ertaş, HDP’li Meclis üyelerinin gözaltına alınmasına dair konuşmaya başladığı sırada AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, gündem dışı diyerek müdahale etti. CHP Meclis üyeleri yaşanan duruma tepki göstererek, toplantı salonunu terk etti. Meclis toplantısı, AKP’li üyelerin katılımıyla devam etti. 

Belediye önünde açıklama

 HDP ve EMEP Akdeniz Belediyesi Meclisi üyeleri, konuya dair belediyenin önünde açıklama yaptı. CHP Meclis üyeleri de destek verdi. HDP Meclis Üyesi Özgür Çağlar, acil durum olarak olağanüstü toplantı çağrısı yapılmasının gerekli olmadığını ifade etti. Çağlar, toplantı gündeminde yer alan maddelerin hiçbirinin olağanüstülük bir durumu gerektirecek konular olmadığını dile getirerek, “AKP yönetiminin bir acelesi var ki, HDP’li 5 üyenin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığı aynı güne denk gelen Meclis toplantısı ısrarla yapılmak istenmektedir. Böylece olağanüstü ve aciliyeti olmayan maddeler gözaltı ile sayısı azaltılan muhalefetin eksildiği gün oldu bittiye getirilerek oy çokluğu ile geçirilmek istenmektedir” dedi.

Çağlar sorularını sıraladı

 Çağlar, Yılmaz Güney Parkı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına devrinin 2 yıl önce mecliste reddedildiğini hatırlatarak, AKP’li Gültak’a sorularını sırladı: “Şimdi birkaç yıl sonra yeniden Yılmaz Güney Parkını devretmekteki amacınız ve ısrarınız nedir? Israrla olağan üstü toplantı istemek ve 50 milyon TL borçlanmaktaki amacınız nedir? Kaldırım, asfalt yapımı gerekçesiyle süslediğiniz borçlanma yetkisinin asıl derdi 3,5 yıldır yapılmayan asfalt, kaldırım vs olmadığına göre bu para nereye harcanacaktır? Belediyeyi borç batağına sürüklemekteki amacınız nedir? Belediyenin 50 milyon TL borç arayacak kadar mali durumu kötüyse neden Akdeniz Belediyesi yönetimi yıllardır basın yayın ve reklama çok yüksek miktarlar harcadığı paraları asfalt kaldırım ve temel hizmetlerin görülmesinde kullanmadı? Akdeniz Belediyesi’ne ait eski TEDAŞ binasının satışına istediğiniz onay mı acil olarak olağanüstü toplantı oylanarak kabul edilmesi gerekiyor? Bir yanda 50 milyon TL borçlanma diğer yanda belediye mallarının satışı, çelişki değil midir? Bu durum Belediye mallarının satış yoluyla peşkeş çekilmesi değil midir? Bu kıyak kimedir? Hangi yandaşa söz verilmiştir. HDP’li 5 üye bunun için mi gözaltına alındı?”

CHP kararları mahkemeye taşır

 CHP Meclis Üyesi Muhittin Ertaş da şunları ifade etti: “Başkan oluşan bu şüphe konusunda bir açıklama da yapmadınız. Sizden beklenen ‘madem böyle bir kuşku oluştu, bu meclisi yapmaktan vazgeçtim’ deyin diye son dakikaya kadar bekledik. Bütün bunlar yaşanırken sizinle görüşmek istedik, ancak bizlere randevu dahi vermediniz. Elbette seçimle göreve geldiniz, aldığınız oy oranı yüzde 34,29 (47.789 oy) size oy vermeyen muhalefetin oy toplamı ise yüzde 66 (90.000 oy). Akdeniz halkı size başkanlık görevi, bizlere ise muhalefet görevi verdi. Bugün alınacak kararlar, hiçbir zaman etik olmayacaktır. Şimdiden söylüyoruz ki, böyle bir sonuç çıkarsa CHP Grubu olarak derhal mahkemeye başvurup iptal ettirmek isteyeceğiz.” 

HDP, CHP ve EMEP’li üyeler olmaksızın sürdürülen toplantıda Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın “Belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi”, “Belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisinin verilmesi” ile “Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesi” teklifleri AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.  MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.