Hekimlerden Erdoğan'a tepki

9 Mart 2022 Çarşamba - 16:11

  • Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hekim göçüne ilişkin yaptığı “Varsın gitsinler” açıklamasına tepkiler sürüyor.  

 

Erdoğan, önceki gün "Bir şey daha çıktı. Hastanelerde şöyle, böyle oluyor vs. Doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlarmış. Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam eder buralarda yola devam ederiz. Gerekirse yurt dışından dönmek isteyenleri süratle dahil eder ülkemizi istihdam ederiz" demişti. Erdoğan, bu sözleri tepkiyle karşılandı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genç ve Uzman Hekimler Kolu yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Erdoğan’ın açıklamasının AKP iktidarının hekimlere bakış açısını gösterdiği belirtilerek, genç hekimlerin çalışma koşullarına vurgu yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: “Birliğimizin yıllardır karşısında durduğu sağlıkta dönüşüm projesinin getirdiği yıkımı biz asistan hekimlerin ve genç mezun hekimlerin üzerinden çözüleceği sözleri hayalden öteye gidemez. Çözüm arayışında genç hekimleri köle, sistemin krizine karşı istihdam olarak gören Cumhurbaşkanı'nın asistanlık hakkında bilgisi olmadığı açıktır. Bizler, olduğumuz kurumlarda eğitim almak için varız, hekim açığını kapatmak için değil. Bu açıklama bugün yurt dışına en çok gidenlerin ise yeni mezun ya da asistan hekimlerin olduğundan bihaber yapılmıştır. Eylemlerin salt ekonomik olduğu iddiası, Ekim'den itibaren içinde olduğumuz eylem sürecinde yurttaşların verdiği destek, hastalarımız ile yan yana sağlığın krizini açığa koyuşumuzdan duyulan rahatsızlıktandır. Ayrıca içinde bulunduğumuz ekonomik krizde her meslek grubunun geçinme sorunu varken, bizzat Cumhurbaşkanı tarafından yoksulluk sınırı altında olan gelir gerçekliğimiz dillendirilmişken, emeğimizin karşılığı olan insanca yaşanabilir ücret talep etmekte bir beis göremiyoruz. Erdoğan her ne kadar 'Asistan doktorlarımızla biz bu yola devam ederiz' dese de hocalarımızın, uzmanlarımızın bir bir kamudan istifa ettiği, kışkırttığınız sağlık talebine yanıt olmaya çalışmaktan eğitim alamadığımız, 36 saat sonrasında yaşamlarımızdan olduğumuz hem işyerlerinde hem de ekranlarda sağlıkta şiddete maruz kaldığımız bir ortamda yola bizimle devam edemezsiniz. Bozuk yolda yürüyemeyiz. Bizler bu topraklarda hekimlik yapmak için beyaz önlüğü giyenler, hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız, bu yolu düzeltmeye, mesleki onurumuzla, halk sağlığını önceleyen bir sağlık sistemi için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.”

Kimse bize kapıyı gösteremez

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası: Bizler ailelerinin yıllarca didinip dişinden tırnağından artırarak okuttuğu onurlu ve gururlu hekimleriz. Ülkesini kimse bizden daha fazla sevemez, kimse kapıyı gösteremez. İyileşme beklerken karşılaştığımız üslup bardağı taşırmaktadır.

Amed Tabip Odası: Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak buradaydık, buradayız, burada kalacağız!

Adıyaman Tabip Odası: Biz bir yere gitmiyoruz. Bize saygı duyanlara hizmet etmeye, bizden nefret edenlerle mücadele etmeye devam edeceğiz.

Urfa Tabip Odası: Bizler bu ülkede mesleğimizi onurumuzla yapmaya; haklarımız için de mücadele etmeye devam edeceğiz.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.