Her şeye rağmen Kürtler ayakta

Yurt Dışı Haberleri —

Berlin, “Dünyayı Yeniden Düşünmek: Zorluklar, Geçişler ve Kürt Perspektifleri” konferansı

Berlin, “Dünyayı Yeniden Düşünmek: Zorluklar, Geçişler ve Kürt Perspektifleri” konferansı

“Dünyayı Yeniden Düşünmek: Zorluklar, Geçişler ve Kürt Perspektifleri” konferansında değişen dünyada Kürt etkisi tartışıldı.

  • Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen iki günlük konferansta Kürt sorununun uluslararası siyasete etkileri tartışıldı. Onlarca akademisyen ve uzmanın katıldığı konferans, Almanya’nın Kürt kriminalizasyonunda başrol oynadığına ve PKK yasağına dikkat çekti.
  • Konferans konuşmacılarından Dr. Amy Austin Holmes, Erdoğan’ın Kuzey Doğu Suriye’yi işgalinde İran ve Rusya’dan onay aldığını ve Amerika’nın Türk siyasetine destek verdiğini belirterek, “F-16 savaş uçaklarının satışını sağladı. Kuzey Suriye adeta boşaltıldı ve 6 milyon kişiyi göç ettirdiler. Artık bunun görülmesi gerekir" dedi.

DENİZ BABİR - HAKAN TÜRKMEN / BERLİN

Berlin’de düzenlenen konferansta konuşan Prof. Hamit Bozarslan, "2071, Türklerin Anadolu'ya gelişinin 1000. yılı olacaktır. Bunu yeni bir imparatorluk ilanı olarak görmek istiyorlar. Ancak bizler 1920’lerde veya 30’larda yaşamıyoruz. Şartlar değişti" dedi. Asya Abdullah ise "İçinde yaşadığımız çağda Kürt toplumun ortak mücadelesi, ulusal ittifakı, stratejik bir çalışmadır ki Kurdistan’da sürdürülen soykırım siyasetine karşı mücadele edebilelim" diyerek ulusal birliğin aciliyetine dikkat çekti.

Berlin’de KURD AKAD ve Civaka Azad organizesiyle “Zorluklar, Geçişler ve Kürt Perspektifleri” başlığıyla konferans düzenlendi. Altı oturum şeklinde iki günlük konferansa Fransa EHESS Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi ve Siyaset Bilimci Prof. Hamit Bozarslan, Elliot Uluslararası İlişkiler Okulu’ndan Dr. Amy Austin Holmes, Alman Gazeteci Kristin Helberg, Gazeteci Hediye Levent, Berlin Akkon Üniversitesi Öğretim Üyesi Siyaset Bilimci Prof. Kenan Engin, insan hakları aktivisti Yılmaz Kaba, HDP'nin eski Eşbaşkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, Demokrasi ve Uluslararası Hukuk Derneği Maf-Dad üyesi hukukçu Dilan Akdoğan, Almanya Berghof Vakfı Kıdemli Danışman Veronique Dudouet, Kürt Akademisyenler Ağı Kurd-Akad üyesi Doktor Dersim Dağdeviren, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, KNK Dış Politika Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren KURD-AKAD’dan Dersim Dağdeviren, "7 Ekim'de başlayan süreç günümüzde önemli bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Ayrıca Ortadoğu'da Kürtler de önemli rol oynuyor. Kürt meselesine de odaklanacağız" dedi.

 

Fransa EHESS Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi ve Siyaset Bilimci Prof. Hamit Bozarslan

 

Kürtler ayakta kaldı

Fransa EHESS Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi ve Siyaset Bilimci Prof. Hamit Bozarslan'ın "Dünya düzeni: Statükodan yeni bir başlangıca" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bozarslan, 1980’lerde çok önemli süreçlerden geçildiğini hatta o dönemde Kürtlerin ayakta kalabileceği ihtimaline çoğu kimsenin inanmadığını belirterek şunları aktardı: “İnanmazdık ki, hayatta kalalım. Çünkü Kürtlere karşı dört devlettin büyük bir baskısı vardı. Şimdi durum değişti. Diyebiliriz ki, egemen güçler, Kurdistan’da istediğini alamamıştır.”