Her yıl 2 bin kadın serviks kanserine yakalanıyor

Kadın Haberleri —

Kanser

Kanser

  • İstatistiklere göre Türkiye’de bir yılda 2 bin 125 kişiye serviks kanseri teşhisi konuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Gökçek HPV aşısına ilişkin verdiği CİMER başvuruna gelen cevabı kamuoyuyla paylaştı.

Gelen yanıtta HPV aşısının akıbetine ilişkin sorulara yönelik “HPV aşısının rutin aşı takvimine alınması hususunda çalışmalar bilimsel veriler ışığında Bağışıklama Danışma Kurulu önerileri doğrultusunda yürütülmekte olup en kısa sürede sonuçlandırılacaktır” denildi.

Gelen yanıtta son istatistiklere göre Türkiye’de bir yılda 2 bin 125 kişiye serviks kanseri teşhisi konulduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’de serviks kanserinin tüm kadın kanserleri içerisinde 10. sırada yer aldığı, Bakanlığın son istatistiklerinde rahim ağzı (serviks) kanseri insidansının yüz binde 4.2 olduğu belirtildi.

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 2022'nin kasım ayında ücretsiz olacağını açıkladığı HPV aşısının 4 valanlısı 1858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL'ye yükselmişti.

HPV aşısına erişilemiyor

Ali Gökçek konuya dair şu değerlendirmeyi yaptı: “HPV aşısı ulusal aşı takvimine ücretsiz olacak şekilde girmeyi beklerken, her yıl 2 bin kişiye serviks kanseri teşhisi konuluyor. Aşı 70’ten fazla ülkenin ulusal aşı takviminde ücretsiz yer alıyor. Türkiye’de ise ulusal aşı takvimine dahil edilmediği gibi döviz kurunun artması ile aşı özellikle dar gelirli aileler için erişilemez bir hale geldi. Uzmanlar 9-14 yaş aralığı için bu aşının maliyetinin 5 bin 150 TL’ye, 14 yaş üstü için ise 7 bin 725 TL’ye ulaştığını belirtiyor. Buna karşın geçtiğimiz aylarda verilen sözlere rağmen, aşının ulusal takvime eklenip eklenmeyeceğine dair belirsizlik devam ediyor.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.