Herkes toprağa gömülür, ben suya

Dosya Haberleri —

Hasankeyf'in sular altında kalmış köyünden bir görüntü

Hasankeyf'in sular altında kalmış köyünden bir görüntü

  • "Birkaç röportajdan sonra belgesel yapmaya karar verdim. Neler gerektiğine ilişkin dost ve arkadaşlarla tartıştık. Alanda neler olup bittiğine yönelik görseli de oluşturmuştum zaten. Sadece görüntüler bile kendi başına bir belgeseldi. O diyaloglardan sonra kafamda belgesel fikri oluştu. Ama nasıl bir belgesel yapacağız. İlk halinden son haline çekimler yapmıştım."

BİRCAN DEĞİRMENCİ

Köprüleri, mabetleri, mağaraları, kümbetleri, mezarları, verimli toprağıyla binlerce yıldır yeryüzündeki tüm canlılara barınak olmuş, mistik ve heybetli  bir kent yavaş yavaş sulara gömülüyor. Sadece yerin üstündekileri değil toprağa gömülen yerin altındaki ölüleri de bu kez sulara gömen görüntü Hasankeyf sakinlerinin aciz, öfkeli ve hüzünlü gözleriyle seyrediliyor. Yaşam alanının, geçmişinin, karnını doyuran bereketli toprakların, oyunlar oynadığı sokakların, çarşılarının, rengarenk dükkanlarının, hayallerinin ve aşklarının yok oluşunu izlemenin çaresizliği görülüyor bu gözlerde. Yolunu kaybetmiş kaplumbağa, başka diyarlara göç eden koyun sürüleri ve kendi etrafında dönüp duran, habitatından edilen bir yılan. Ve gözümüz boşaltılmış bir evin duvarına nakşedilmiş, her şeyi özetleyen bir yazıya ilişiyor “Herkes Toprağa Gömülür Ben Suya.”

Sözünü ettiğimiz görüntüler, Hasankeyf’in baraj sevdasıyla tüm insanlığın gözleri önünde nasıl yok edildiğini anlatan yönetmen Fettullah Çelik’in “Herkes Toprağa Gömülür, Ben suya” belgeselinden. 

Geçtiğimiz yıl Adana Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen film Amed'de İşçi Filmleri Festivali’nde izleyiciyle buluştu. Kürtçe ve Türkçe altyazılı filmi, formatı ve diliyle geçtiğimiz ay Amed Belgesel Film Festivali’nde göremediğimiz için hayıflansak da bu kez Mordem Sanat Merkezi’nde izleyebildiğimiz için mutluyuz. Filmin ardından görüştüğümüz yönetmen aynı zamanda filmde görüntü yönetmenliği ve yapımcılığı da üstlenen Fettullah Çelik’le filmin çekim sürecini ve kendi ruh hali üzerinde yarattığı tahribatı konuştuk. 

199 yerleşim sular altında...

Çelik 12 yıldır fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Dicle Vadisi çevresindeki köyleri dolaşarak, tarihi, yemekleri, insan hikayeleri ve kültürü üzerine arşiv niteliğinde kapsamlı bir envanter çalışması yapıyor. Yola çıkarken belgesel yapma niyetinde değilmiş. Amed ve Şırnak arasındaki yerleri çekerken Hasankeyf’te 199 yerleşim yerinin sular altında kalacağı ile ilgili bilgiyle Hasankeyf’e sürekli gidip gelerek çekimler yapmaya başlamış. Devlet Su İşlerini ve ilgili makamları arayıp veri almaya çalışsa da yanıt alamamış: “Birkaç röportajdan sonra belgesel yapmaya karar verdim. Neler gerektiğine ilişkin dost ve arkadaşlarla tartıştık. Alanda neler olup bittiğine yönelik görseli de oluşturmuştum zaten. Sadece görüntüler bile kendi başına bir belgeseldi. O diyaloglardan sonra kafamda belgesel fikri oluştu. Ama nasıl bir belgesel yapacağız. İlk halinden son haline çekimler yapmıştım.”