Hesekê’de sona doğru

24 Ocak 2022 Pazartesi - 16:45

  • Hesekê’deki DAİŞ’lilerin tutulduğu Sinaî Cezaevi merkezli kapsamlı saldırıyı bastıran Kuzey-Suriye Demokratik Özerk Yönetimi güçleri, cezaevindeki kontrolü tamamen sağlamak üzere. 

Xiwêran, Zihûr ve Meqabir mahallelerinde İç Güvenlik Güçleri, QSD ve DAİŞ’liler arasında üç gün süren çatışmalar, dün itibarıyla Xiwêran’daki cezaevinin duvarlarında devam ediyordu. İç Güvenlik Güçleri ve QSD adı geçen mahallelerde arama operasyonlarını genişletirken, Hesekê’de de genel sokağa çıkma yasağı ilan edildi. QSD, DAİŞ’lilerin çemberin daralmasının ardından ‘Eşbal El-Xîlafe’ çocuklarını canlı kalkan olarak kullandığını duyurdu. DAİŞ, sayısı 700’e ulaşan bu çocukları kullanarak operasyonları engellemek istedi. 

Kuzey-Doğu Suriye İçişleri Komitesi, güvenlik güçlerinin daha sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için yaşanan gelişmelerin ardından Hesekê’de genel yasak, Kuzey-Doğu Suriye’de ise kısmi yasak ilan etti. Hesekê’de fırın ve gıda ürünleri satan marketler dışında tüm market ve çarşı kapatıldı. Kentin giriş ve çıkışlarında güvenlik önlemleri alan güvenlik güçleri, gıda ürünleri dışında araçların geçişine izin vermedi. İçişleri Komitesi’nin kararına göre yasak 7 güne ( 24-31 Ocak) kadar sürecek.  ANHA/HESEKÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.