Hevrîn Xelef Feminist Umut Arşivi’nde

Kadın Haberleri —

5 Ekim 2020 Pazartesi - 23:00

  • 88 ülkeden 450'den fazla feminist aktivisti tanıtan AWID sitesi, dünyayı değiştiren kadınlar arasında Türk devleti güdümündeki çetelerin katlettiği siyasetçi Hevrîn Xelef'e de yer verdi. Site yönetimi "Bu kadınları kolektif hafızamıza taşıyoruz. Bu mücadele mirasını feminist ve kadın hakları hareketleri açısından meşalemiz olarak görüyoruz" dedi.

AWID adlı internet sitesi, dünyayı değiştiren feminist aktivistleri hatırlamak amacıyla, dünyanın tüm bölgelerinden ve artık aramızda olmayan 88 ülkeden 450’den fazla cesur feminist ve aktivisti tanıttı. Aralarında Hevrîn Xelef’in de yer aldığı tanıtıma ilişkin site yönetiminden Ahed Al Hendi, “Bu kadınları kolektif hafızamıza taşıyoruz. Bu mücadele mirasını feminist ve kadın hakları hareketleri açısından meşalemiz olarak görüyoruz. AWID, dünya çapında cinsiyet adaletini ve kadınların insan haklarını sağlamak için çalışan küresel, feminist, üyelik ve hareketi destekleyen bir organizasyondur” dedi.
Hevrîn Xelef, Kürt kadınlarının Türk saldırısına direnmek ve feminist bir sistem kurmak için hayatlarını riske attığı özerk Rojava bölgesinde önde gelen bir Suriyeli Kürt siyasi lider olarak tanıtılırken şu ifadelere yer verildi: “Köprüler kurmayı, farklı etnik grupları uzlaştırmayı ve “demokratik, çoğulcu ve ademi merkeziyetçi bir Suriye” için çalışmayı amaçlayan Geleceğin Suriye Partisi’nin (FSP) Genel Sekreteriydi.
Hevrîn, bu uzlaşma çabasının bir simgesiydi. Ayrıca kadın erkek eşitliğini teşvik etmek için çalıştı ve onu ziyaret eden gazeteciler, yardım görevlileri ve diplomatlar karşısında kadınların temsilcisiydi.
Hevrîn aynı zamanda Dêrikli bir inşaat mühendisiydi ve 2012 yılında Bilim ve Özgür Düşünce Vakfı’nın kurucularından biriydi.
12 Ekim 2019’da, Rojava’da Suriye Demokratik Güçlerine karşı düzenlenen askeri operasyonda Türk destekli milis Ahrar al-Sharqiya tarafından işkence gördü ve öldürüldü.
Xelef’in öldürülmesi, Suriye’nin modern tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bir kez daha eski Kürt atasözü “dağlar dışında dost yoktur”un doğruluğunu gösterdi. Her zaman Xelef’in ve onun daha iyi bir dünya vizyonunun arkadaşı olacağım.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.