Hüseyin’in yerine ikizi tutuklandı

Ferhat Kılınç

Ferhat Kılınç

  • Türk polisi, Hüseyin Kocakaya yerine kanser hastası ikizi Hasan’ı gözaltına aldı. Kimlik ve parmak izin tespitine rağmen Türk yargısı da tutukladı. Şimdi de “Hüseyin’i getirin, Hasan’ı alın” deniliyor. 

CEMİL UĞUR/MA/AMED

Amed’de araması olan Hüseyin Kocakaya yerine tutuklanan kanser hastası ikizi Hasan Kocakaya’nın durumu tam bir rehineye dönüştü. Kimlik ve parmak izi tespitine rağmen bırakılmayan Hasan’ın avukatı Ferhat Kılınç karışıklıktan kaynaklı vekalet bile alamıyor.

Amed’de 31 Ekim’de “Örgüt üyeliği” soruşturması kapsamında aranan Hüseyin Kocakaya’nın yerine tek yumurta ikizi Hasan Kocakaya gözaltına alındı. Kimliği ve parmak izi tespit edilmesine rağmen ülseratif kolit (kanser) tedavisi gören Hasan Kocakaya, Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanarak Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.  

Hüseyin’i getir Hasan’ı al!

Yaşananın bir karışıklık durumundan çıktığına dikkati çeken Hasan Kocakaya’nın avukatı Ferhat Kılınç, şunları söyledi: “Müvekkilim Hasan, ikizi Hüseyin yerine tutuklandı. Başta beri müvekkilim Hasan, Hüseyin olmadığını söyledi. Gözaltına alınırken kimliğini verdi. TEM polisi, Hasan’ı, Hüseyin diye alarak getirmiş. Burada yapılan parmak izinde müvekkilimin Hasan olduğu ortaya çıkıyor. Fakat orada bu yanlıştan dönülmesi gerekirken, bu durumu devam ettiriliyor. Hasan hakkında Hüseyin diye işlem yapılıyor. Hasan, ikizi yerine tutuklanıp cezaevine götürülüyor. Aslında bizler ve aile bu durumun mahkemede sonlanacağını düşünüyorduk fakat bu hukuk garabeti devam etti. Aileye, ‘Hüseyin’i getirin, Hasan’ı alın’ demişler. Hasan ülseratif kolit hastası, Hüseyin diye işlem yapıldığı için ilaçları tanımlı değil. Aile uğraştıktan sonra ilaçları verildi.” 

Hasan’ı tutuklatan polisin, daha sonra eve gelerek Hüseyin’i sorduğunu belirten avukat Kılınç, “Bu da gösteriyor ki onlar da durumun net bir şekilde farkında” dedi.

Vekalet de alamıyor

Müvekkilinden vekalet alma durumunun da karışık olduğunu ifade eden Kılınç, şöyle devam etti: “Vekalet için Hasan adına değil, Hüseyin adına noter işlem yapıyor. Haklı olarak müvekkilim Hüseyin olmadığı için imza atmak istemiyor. Bu durumun içinden nasıl çıkacağımızı bilmiyoruz.

Tek yumurta ikizleri benzemesin mi?

İtirazlara rağmen yanlıştan dönülmedi. Derhal bu hukuksuzluktan dönülmesi için Hasan’ın bırakılması gerekiyor. Tek yumurta ikizlerinin birbirine benzemesinden doğal başka ne olabilir ki? İkisinin de resmi kayıtta parmak izi var. Zaten Hüseyin, bu durum öncesi normal yaşamına devam ediyordu.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.