İkiyüzlü politikadan vazgeçin

Dünya Haberleri —

23 Temmuz 2020 Perşembe - 08:16

  • Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı ikiyüzlü siyasetten vazgeçmeye çağırarak, "Türkiye’ye silah gönderiyorsanız bu silahların Akdeniz’de kullanılmasına şaşırmamalısınız" dedi.

 

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın “Türkiye’nin provokasyonlarına” dair yaptığı açıklamaya ilişkin Sol Partili Sevim Dağdelen “Alman hükümeti ikiyüzlü bir politika izliyor” dedi.

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını bu ay başında devralan Almanya'nın dışişleri bakanı Heiko Maas, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları konusunda uyarıda bulundu. Maas, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin duruşumuz çok net. Uluslararası hukuka uyulmalı. AB-Türkiye ilişkilerinde ilerleme, ancak Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarını sonlandırması hâlinde mümkün" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Mısır'ın Libya'ya asker gönderme planıyla ilgili de uyarıda bulundu. Askeri müdahale kararlarını "hoş karşılamadıklarını" belirten Maas, bu tip adımların her zaman "gerginliği daha da artırma tehlikesi" oluşturduğunu söyledi.

Mısır meclisi 20 Temmuz’da Libya'ya asker gönderilmesine olanak tanıyan tezkereyi onaylamıştı. Meclis kararı, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi'nin Libya'daki Türkiye destekli güçlere yönelik askeri müdahale açıklaması ardından gelmişti.

Niye şaşırıyorsunuz!

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın açıklamalarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan Almanya Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Alman hükümetinin ikiyüzlü bir politika izlediğini söyledi.

Dağdelen, "Almanya gibi bir ülke eğer Türkiye’ye silah gönderiyorsa, Türkiye’nin bu silahları Akdeniz’de Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı kullanmasına şaşırılmamalıdır. Almanya, AB üyesi olan Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı bu ikiyüzlülüğüne son vermeli ve Türkiye’ye silah ihracatını durdurmalıdır" dedi.

Türkiye’nin Libya’ya doğrudan müdahalesi ve buna karşı alınan adımlara ilişkin ise Dağdelen, "Bu rejimlere çok sayıda silah gönderen Almanya, Libya ve Akdeniz’de askeri konuşlandırmaya şaşırmamalı" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.