‘İktidardayız’ mesajı verildi

16 Ekim 2022 Pazar - 19:41

  • Deniz Poyraz Davası’nın hukuksuzluktan yasa dışılığa yükseldiğini belirten avukat Türkan Aslan Ağaç, “Saldırının arkasında duran anlayış, halen siyasal iktidarda olduğu mesajı verdi” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği silahlı saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Türk devlet elemanı tetikçi Onur Gencer’in yargılandığı davanın 6. duruşması 14 Ekim’de görüldü. 12 Ekim’de görülen 5. duruşmada mahkeme heyeti, duruşmanın bundan sonra Aliağa Şakran Cezaevi yerleşkesinde devam etmesine karar verdi. 6. duruşma için Şakran Cezaevi Yerleşkesi’ne gelen yetki belgeli avukatlar ve basın mensupları, dosyada kapalı yargılama kararı olmamasına rağmen mahkeme heyetinin kararıyla duruşma salonuna alınmadı. Karara itiraz eden ve ara kararı almak isteyen dava avukatları ise jandarma zoruyla salondan çıkaran mahkeme heyeti, duruşmaya avukatlar olmadan başladı. Tekrar salona girmek isteyen avukatların bu kez telefon ve bilgisayarlarına el konuldu. Adil ve tarafsız yargılama ilkesinin ihlal edildiğini belirten avukatlar, reddi hakim talebinde bulundu. Talep reddedildi. Karara tepki gösteren avukatlar, duruşma salonundan çıkarken, mahkeme heyeti avukatların zorla dışarı çıkarılması için adliyedeki polis ve askerlere talimat verdi. Avukatların olmamasına rağmen duruşmaya devam eden mahkeme heyeti, tanıkların tamamını dinleyerek, savcıdan mütalaasını istedi. Savcı, katil Gencer’in “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “İş yeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, katılan avukatların, delillerin kendilerine verilmesi talebini reddederek, duruşmayı 27 Aralık’a erteledi.

Yine dışarıda bekleyen ve yetki belgesi olan avukatlar, yerleşkeye girmek için kapıya yöneldiğinde, jandarmanın saldırısına uğradı. Aralarında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Demir ve İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel’in de bulunduğu onlarca avukat TOMA ve biber gazıyla saldırıya maruz kaldı. Askerin tahrik edici tavırları dakikalarca sürerken, konuşmak için barikata giren bir avukat jandarma komutanı tarafından darp edildi. 

MA’ya konuşan avukat Türkan Aslan Ağaç, diğer duruşmalarda fiilen çözülen yetki belgesi sorununun son iki duruşmada suni bir sorun haline getirildiğini belirtti. Ağaç, “Vekalet konusunda aldıkları kararı uygulamak için cezaevini tercih ettiler. Cezaevi kampüsünden içeri girebilmek için 3 noktada jandarma vardı. Duruşmaya İzmir’in değişik yerlerinden jandarmaların getirildiğini öğrendik. Oysa ki bu davada mağdur olan bizleriz. Sonuçta HDP İl binasına saldırıldı ve binada olan Deniz Poyraz katledildi. Bugüne kadar mahkeme salonunda yaşanan olayların hiçbirisi katılan ve izleyicilerden kaynaklanmadı. O duruşmalarda yaşandığı varsayılan ve davanın nakline neden olduğu söylenen gerginliklerin tamamı ya sanık ya da mahkeme heyeti tarafından yaratıldı” dedi. 

Türkan Aslan Ağaç

Mahkemenin tutumu yasa dışı

Bilgisayar ve cep telefonlarının duruşma salonuna alınmamasının hak ihlali olduğunu vurgulayan Ağaç, dava dosyalarına ulaşmalarının engellendiğini ve duruşmada dünyayla bağlarının kesildiğini dile getirdi. İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararları hukuka aykırılıkla değil yasa dışılıkla nitelendirdiğini ifade eden Ağaç, “Artık bir üst boyuta geçtiğini düşünüyorum. O yüzden Cuma günü yaşananların hiçbirisi normal karşılanabilecek bir durum değildi. Salonda sanığın oturması gereken yere bizi oturttular. Usul itibarıyla mahkemenin sağ tarafında katılan tarafın oturması gerekir. Bu pratik ise dosyada mağdur taraf olduğumuzun görülmediğini ortaya koydu. Bu bilmeyerek yapılan bir hata değil. Bu, katılanlara, izleyicilere ve avukatlara yapılan müdahalenin hangi anlayıştan çıktığını ortaya koyan fiili bir durumdu” diye konuştu.

Katil için 80 jandarma

Katil Onur Gencer’in kimsenin olmadığı bir salonda yaklaşık 80 jandarmayla korunmasının da bir mesaj olduğunu belirten Ağaç, şunları söyledi: “O saldırının arkasında duran anlayışın halen siyasal iktidarda olduğunu ve hala çok güçlü olduğunu, hatta yargının içerisinde olduğunu gösteren bir mesaj olarak nitelendiriyorum. 12 Eylül’de yapılan duruşmada sanık, HDP’nin kapatma iddianamesinin dosyaya getirtilmesini istemiş, orada belirtilenlerin saldırının nedeni olduğunu söylemişti. HDP’nin kapatılma iddianamesinin hangi koşullarda hazırlandığını, kimlerin HDP’nin kapatılmasını istediği kamuoyu tarafından çok iyi biliniyor. Bu sanığın da o kesimlerle ilişkisi olduğuna dair gazetecilerin yaptığı açıklamalar var. Dosyanın kaçırılmasının temel nedeni de o maddi bağların ortaya çıkarılmasını engellemeye yöneliktir. Mahkeme heyetinin değişmesini ve yeni hakimlerin seçilerek gönderilmesini de buna bağlıyorum. Türkiye’de siyasal iktidar tarafından atılacak hiçbir adımın tesadüf olmadığını düşünüyorum.”

Dosyayı tek kişiyle kapatmak

Suçüstü yakalanan Gencer’e gereken cezanın verilip dosyanın kapatılmak istendiğinin altını çizen Ağaç, şunları ekledi: “Yargı, çok uzun süredir uygulamaları, aldığı kararlar ve atamalarla can çekişiyor. Bunu sadece toplumsal değil hukuksal davalarda alınan kararlarla da görüyoruz. Deniz Poyraz dosyasında, son duruşma itibarıyla artık can çekişen yargının öldüğünü düşünüyorum. Avukatları duruşma salonunun dışına atmak artık avukatsız bir yargılama sistemine geçmenin hazırlığıdır. Yargı bütün hücrelerine varıncaya kadar siyasallaşmış durumda. Mahkeme başkanı yeni gelen bir başkan. İki celsede de duruşmayı bizle devam ettirmek istemediklerini gösterdi. Kulaklarını bize tıkayan, sanık muamelesi yapan, hukuku, Ceza Muhakeme Kanunu’nu yok sayan bir heyet ama buna izin vermeyeceğiz.” n MA/İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.