İnfaz yakma durdurulsun

3 Ağustos 2022 Çarşamba - 19:00

  • Hasta ve infazı yakılan tutsakların tahliye edilmesi ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti'nde sonuç alınıncaya kadar mücadeleye devam edileceği belirtildi. 

Hasta ve infazı yakılan tutsakların tahliye edilmesi ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti 95. Tutsak yakınlarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çeşme İlçe Örgütü üyeleri destek verdi. 

Burada konuşan hasta tutsak yakını Hanım Sever, Şakran Cezaevi'nde Hürriyet Doğan'ın bir kez daha infazının yakıldığını aktardı. Ellerinden geldiğince mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Sever, “Biz bu uygulamaları kabul etmiyoruz. Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Dört aydır buradayız ve artık cezaevlerinden tabut çıkmasını istemiyoruz. Biz sağ olduğumuz sürece mücadeleye devam edeceğiz. Biz infaz yakmaları, hastaların salınmamasını protesto ediyoruz. İşkence, şiddet, pişmanlık dayatmasını kim kabul eder. Bir an önce çocuklarımızı serbest bırakın” dedi.

Ardından söz alan HDP Çeşme İlçe Eşbaşkanı Menekşe Ecer de tutsaklara kurul odalarında pişmanlık dayatıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Pişmanlık dayatmalarıyla alanların daraltılması hedefleniyor. Telefon kısıtlamaları, tedavilerin yapılmaması devam ediyor. Bir an önce bu zulme dur demek için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz.”

Adalet Nöbeti, açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.