İngiltere 'Şengal Anlaşması' derdinde

Dünya Haberleri —

2 Şubat 2021 Salı - 16:27

  • Federe Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey ve beraberindeki heyet ile ayrı ayrı birer görüşme gerçekleştirdi.

 

Federe Kürdistan Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Neçirvan Barzani, önceki akşam İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, Federe Kürdistan ile İngiltere ilişkileri, uluslararası toplumun Irak ve Federe Kürdistan’a verdiği yardım, İngiltere’nin verdiği reform desteği, Hewlêr ile Bağdat ilişkileri ve genel durumu, Şengal Anlaşması, terör ve DAİŞ’in yeniden örgütlenmesi tehlikesi, Irak’ta yapılması planlanan erken seçimler ele alındı. Barzani, Irak ile olan sorunları anayasal temelde çözmeye hazır olduklarını belirterek, “Kürdistan Bölgesi ile Federal Hükümet arasındaki sorunların çözümü Irak’ın bugün ve gelecekteki huzur ve istikrarının anahtarıdır” dedi.

İngiltere’nin Hewlêr Başkonsolosu James Thornton’un da hazır bulunduğu görüşmede taraflar, 'Şengal Anlaşması’nın uygulanması konusunda hem fikir oldu.

İngiliz Büyükelçi, ülkesinin Irak ve Federe Kürdistan’a ortaklık ve yardım konusunda hazır olduğunu ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani de İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Görüşmede, Irak’ta yapılacak seçimlerle ilgili mekanizma, Şengal Anlaşması’nın uygulanıp "yasal olmayan güçlerin bölgeden çıkarılması" gibi konular da ele alındı.

HEWLÊR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.