İpek Er’in faili yargıdır

Kadın Haberleri —

1 Eylül 2020 Salı - 17:15

  • Mersin Kadın Platformu, Adli Tıp Kurumunun ‘zorlama izleri bulunmaktadır’ raporuna rağmen ‘rızaya dayalı ilişki’ gerekçesiyle Musa Orhan'ın tahliye edildiğine dikkat çekerek, “Musa Orhan ve tecavüzü cezasız bırakan yargı, İpek’in failidir” dedi.

Mersin Kadın Platformu, Türk askeri Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradıktan sonra intihara sürüklenen İpek Er’e ilişkin açıklama yaptı.
Mersin Kadın Platformu adına konuşan Zeynep Kaya Çavuş, Uzman Çavuş Musa Orhan’ın 20 gün boyunca cinsel saldırısına uğradığını şikâyet etmesine rağmen failin yargı tarafından serbest bırakıldığını, bu durumdan dolayı İpek Er’in intihara sürüklendiğini söyledi. Tahliye kararının, Adli Tıp Kurumunun ‘zorlama izleri bulunmaktadır’ raporuna rağmen ‘rızaya dayalı ilişki’ gerekçesiyle verildiğine dikkat çeken Çavuş, “Musa Orhan ve tecavüzü cezasız bırakan yargı İpek’in failidirler” dedi.

Failler devletin gücünü arkasına alıyor

“Musa Orhan’ın serbest bırakılmasına karşı günlerdir yükselen bir ses var ama fail üniformalı olunca bahaneler üretiliyor, bütün mekanizmaların önü kesiliyor” diyen Çavuş, “Kadınlar, devletin gücünü arkasına alan failler tarafından tacize, tecavüze, şiddete uğruyor ve birçok noktada adalet arayışları sonuçsuz kalıyor, yasal girişimler netice vermiyor. Bizler çok iyi biliyoruz ki erkeklerin bu ülkede kadın katliamı yapmaları eril devletin belirlemiş olduğu politikaların ve cezasızlıkların bir sonucudur” diye konuştu.

Çürümüş sistemin özeti

Çavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı birçok kız kardeşimiz gibi İpek Er de yaşamını yitirmemiş olacaktı.  Adli Tıp raporunda açık bir şekilde tecavüz var denmesine rağmen Musa Orhan neden serbest bırakıldı? Tecavüzcü Musa Orhan’ı kimler koruyor? Bu olayın gündemde tutulmasından rahatsız olanlar bilmelidir ki, İpek Er için gerçek adalet sağlanıncaya kadar peşini bırakmayacağız. Fail ‘İstediğin yere git şikayet et, bana bir şey olmaz. Daha önce de yaptım’ demişti. Bu cümle Türkiye’deki eril zihniyetin, erkek şiddeti cüretinin nereden geldiğinin ve çürümüş sistemin özetidir!”
Açıklama “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Musa Orhan tutuklansın” sloganları ile sonlandırıldı.

MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.