İran nihayet kadına şiddeti suç sayacak

Kadın Haberleri —

12 Ocak 2021 Salı - 15:23

  • İran Hükümeti, kadın yönelik şiddeti suç sayan bir yasa tasarısı lehinde oy kullandı. Tasarının muhafazakar Parlamento’dan geçip geçmeyeceği ise belli değil. 

İran Hükümeti tarafından 3 Ocak 2021 Pazar günü kabul edilen “Kadının şiddete karşı korunması, haysiyeti ve güvenliği” başlıklı rapor kamuya açıklanmadı, ancak hükümetin web sitesinde özeti yayınlandı.  Yasa, kadınlara yönelik fiziki ve duygusal açıdan zarar verecek, sosyal haklarını ve özgürlüklerini kısıtlayacak eylemleri suç sayıyor. 
Tasarı aynı zamanda, bir kadına rızası olmadan bir mesaj göndermek, cinsel içerikli istenmeyen bir metin veya fotoğraf veya cinsel ilişki talep etmek gibi cinsel içerikli bir eylemde bulunmaya yönelik cinsel taciz ve zorlamayı da kapsıyor. Bu suçların altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ve 99 kırbaç cezasının yanı sıra para cezalarına da yol açabilecek. Yine tasarının özetine göre yargıdan şiddet mağdurlarına ve savunmasız kadınlara destek sağlayacak merkezler kurması ve sponsor olması gerekecek. Yasa, güvenlik güçleri içinde kadınları korumaya odaklı özel kadın polis birimi kurulmasını da öngörüyor. 

MeToo baskısı sonucu

Yasanın geçmesinde son yıllarda #MeToo hareketinin İran’da da gelişmesinin ve yarattığı baskının da etkisi oldu.İran’daki #MeToo hareketi, yaklaşık on yıldır raflarda bekleyen bu tasarıyı ilerletmesi için hükümete baskıyı artırdı.
Geçtiğimiz mayıs ayında 14 yaşındaki Romina Aşrafi’nin babası, ’erkek arkadaşıyla kaçtığı için’ kızının başını kesmişti. Katil,  Çünkü kızını öldürmeden önce, alabileceği en yüksek ceza olan 10 yıl hapis cezasını öğrenmek için avukatına danışmıştı.

Uluslararası standartların altında

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü araştırmacısı Tara Sepehri Far, New York Times’a yaptığı açıklamada, tasarının hala uluslararası standartların altında kaldığını ve kadınların karşılaştığı şiddetin tüm yönlerini ele almadığını söyledi. Çocuk evliliği ve evlilik içi tecavüz konusuna değinmediğini ve aile içi şiddeti doğru şekilde tanımlamadığını söyledi.
Zira İran’da kadınlara, tecavüzü bildirdikleri için dava açılabiliyor. İran’ın hukuk sistemi evlilik dışı rızaya dayalı seksi suçluyor ve kırbaçla cezalandırılıyor, böylece yetkililer ona inanmazsa mağdur yargılanma riski altında. Ceza hukuku, evlilik içi tecavüzü açıkça dışlıyor ve sınırlı ve sorunlu bir tecavüz tanımı getiriyor.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.