İsrail Almanya'ya Arrow 3 füze savunma sistemi satıyor

Dünya Haberleri —

  • İsrail, Almanya’ya Arrow 3 füze savunma sistemi sattı. İsrail Savunma Bakanlığına göre Almanya ile yapılan anlaşma ülke tarihindeki en büyük silah anlaşması. 

 

ABD ve İsrail tarafından ortaklaşa geliştirilen Arrow-3 füze savunma sistemi, balistik füzelere karşı savunma amacıyla üretilmişti. Almanya’yla İsrail arasında bir süreden beri Arrow-3’ün satın alınması konusunda görüşmeler yapılıyordu. 

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yakın bir gelecekte her iki ülkenin savunma bakanlıkları ile İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii temsilcileri arasında bir taahhütname imzalanacak. Anlaşma ABD idaresi ve her iki hükümetin onayının ardından geçerli olacak. 

Arrow-3 sisteminin 2023 yılı sonuna kadar Almanya’da aktif hale gelmesi bekleniyor. İsrail kaynaklarına göre sistem Almanya’ya 4 milyar Euro’ya mal olacak. 

Alman hükümeti, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın ardından ordu için 100 milyar euroluk bir kaynak ayırmıştı. Bu paranın önemli bir kısmı yeni nesil F-35 uçaklarının alınması ve tank üretimi için kullanıldı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.