İstifa ve derhal seçim

25 Kasım 2021 Perşembe - 18:19

  • Türk Lirası’nın (TL) dolar ve euro karşısında rekor düzeyde değer yitirmesine yönelik protesto eylemleri, önceki akşam da devam etti. Geçinemiyoruz, diyerek hükümeti istifaya çağıranlara polisin saldırısı sonucu onlarca kişi gözaltına alındı.

 

Ekonomik kriz ve kur artışına tepki göstermek amacıyla pekçok ilde gerçekleştirilen ”Geçinemiyoruz” protestolarında hükümete istifa çağrısı yapıldı. 

İstanbul’da önceki akşam saatlerinde Kadıköy, Şişli, Eyüpsultan, Bakırköy ve Beylikdüzü ilçelerinde sokağa çıkan vatandaşlar, hükümetin ekonomi politikalarını ve hayat pahalılığını protesto etti. İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, ”Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” çağrısıyla Kadıköy’de bulunan Boğa Heykeli’nde basın açıklaması düzenlemek istedi. Açıklama öncesinde Kadıköy’ün pek çok noktasını abluka altına alan polis, açıklama için toplanmak isteyen yurttaşlara saldırdı. Yurttaşları ablukaya alarak Bahariye Caddesi’nde doğru sürüklemeye çalışan polis, çok sayıda yurttaşı ise gözaltına aldı. Eylemde yurttaşlar sık sık “Hükümet istifa” ve “AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Polis “Hükümet istifa” sloganını her duyduğu yerde saldırarak gözaltı yaptı. Açıklamaya destek için gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nu da engelleyen polislere Piroğlu’nun tepkisi gözaltı aracının önünü kesmek oldu. Polis gözaltı aracı önünde konuşan Piroğlu, “Meşru Anayasal hakkımızı kullanmamıza izin verin, biz de yolu açalım” diyerek gözaltı aracının gitmesini dakikalarca bekletti. “Türkiye’yi batıranların korkusu burada” diyen Piroğlu, “Boyun eğmeyin. İktidarın sahipleri gibi iktidarın emrinde olanlar da hesap verecek. Halka, halkın adaletine hesap vereceksiniz. Halkın adaletine hesap vereceksiniz. Bu ülkeyi yolsuzluğa bulayanlar, ekonomiyi batıranlar sizi de batırıyor” şeklinde konuştu. Piroğlu, dakikalarca polis ablukasında tutularak abluka içinden çıkması engellendi.

Saldırı sonrasında açıklama Kadıköy’ün ara sokaklarında yapıldı. Ara sokaklardan yürüyenlere polis saldırıları oldu. Bütün saldırılara rağmen yurttaşların protestoları Kadıköy sokaklarına yayıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ‘’Kadıköy, Şişli, Eyüpsultan, Bakırköy ve Beylikdüzü’nde izinsiz gösteriler düzenlendiği görülmüştür. Göstericilere dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Uyarılara aldırış etmeyerek görevlilerimize mukavemet eden 46 erkek 24 kadın, toplamda 70 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan kişiler hakkında adli tahkikat başlatılmıştır” denildi.

MERSİN

Mersin Pozcu’da yaşanan ekonomik kriz ve kur artışı  ”Geçinemiyoruz” diyerek protesto edildi. ”Yeter artık, geçinemiyoruz, istifa” pankartının açıldığı eylemde, ”Yargılanacaksınız”, ”Batırdınız”, “Saray sebep dolar sonuç” dövizleri taşındı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgür Partisi (TÖP), Halkevleri ve çok sayıda kişi katıldı. Yürümek isteyen kitle, polis saldırısıyla karşılaştı; TİP Mersin İl Başkanı Uğurcan Esiroğlu, TİP üyeleri Alican Coşkun, Sergen Gerger gözaltına alındı.

ADANA

Adana’da TKP, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı bildiri dağıtmak istedi. Ancak TKP binası çevresini ablukaya alan polis izin vermedi. Uzun görüşmeler sonrası TKP’liler Barajyolu’nda bildiri dağıttı. EMEP, TKP, TÖP, Halkevi, TİP, Sol Parti ve üniversite öğrencileri, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı Barajyolu’nda yürüyüş yapmak istedi, burada da izin verilmedi. Kitle, Gençlik Meydanı’nda basın açıklaması yaparak, hükümeti istifaya çağırdı. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Eylül Çapar, ”Seçenek, işçi, emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip iş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu. 

HATAY

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri de Uğur Mumcu Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. SYKP Hatay İl Eşbaşkanı Mehmet Çelik, ”Krizden, zamlar ve yoksulluktan kurtulmanın yolu, ancak demokrasiden, barıştan ve halktan yana olan tüm güçlerin ortak mücadelesi ile mümkündür. Bu mücadeleyi sadece seçim sandığında değil, sokakta, Meclis’te, fabrikada, ofiste, tarlada, mahallede, okulda, kısaca hayatın her alanında faşizme, tek adam diktatörlüğüne birlikte direnmeli ve birlikte kazanmalıyız” diye konuştu. 

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, yürüyüş yapmak istedi, ancak polis izin vermedi. Kapalı yol Halk Bankası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol, ”Yaşanan krizden dolayı soframızdaki ekmek her geçen gün küçülüyor,  gıdaya, giyime, ulaşıma, yakıta, iğneden ipliğe her şeye zam geliyor, işsizlik artıyor. 21 yüzyılda bu ülke açlığı, kıtlığı, yokluğu ve evsizliği yaşıyor. Artık yeter diyoruz! Yönetemiyorsunuz, istifa edin” dedi. 

ANKARA

Ankara’dakiprotestolar önceki gece de sürdü. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yüzlerce öğrenci bir araya gelerek protesto eylemi gerçeklerdi. “Zamlara ve geleceksizliğe karşı ODTÜ yürüyor, mücadele büyüyor” yazılı pankart açan öğrenciler, “Hükümet istifa, ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor” sloganlarıyla protesto eylemlerini sürdürdü.

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kızılay semtinde bir araya gelen Kaldıraç okurları da bildiri dağıtarak slogan attı.

Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi’nde protesto eylemi gerçekleştirmek isteyen yurttaşlara polis GBT uygulayarak, engellemeye çalıştı. Engellemelere rağmen eylemlerini gerçekleştiren yurttaşlar, bu defa Misket Mahallesi’nden Tuzluçayır Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yurttaşlar eylem boyunca, “AKP istifa”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “AKP mezara halk iktidara” sloganları attı. Sokakta slogan atan kitleye, evlerden de tencere, tava ve alkışlarla destek verildi.

İZMİR

İzmir’de siyasi parti, sivil toplum örgütleri, öğrenci dernekleri ile sendikalar, Karşıyaka İskelesi önünde bir araya geldi. “Krizin bedelini ödemeyeceğiz. İnsanca ve onurlu yaşam istiyoruz. Genel grev genel direniş” şiarıyla bir araya gelen çok sayıda kişi, “Genel grev genel direniş”, “Gecinemiyoruz”, ”Kriz, zam, sefalet artık yeter”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” dövizleri taşıdı. Açıklamayı okuyan Fatma Alökmen, şunları söyledi: “Pazarda, markette, faturalarda, benzinde, kiralarda yapılan zamlarla en temel ihtiyaçlara bile ulaşmakta zorlanan bizler bu gidişe ‘dur’ demek için bir araya geldik. Adaletsizliğe, baskıya, sömürüye, doğanın talanına, kadın cinayetlerine karşı sesimizi yükseltmeye geldik. Öfkemizi, tepkimizi daha görünür kılmak, istem ve taleplerimizi gerçekleştirebilmek için ‘Genel Grev, Genel Direniş’i ortaya koymak, somut adımlar atmak her zamankinden daha yaşamsal.”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu da, aynı taleplerle Karşıyaka İlçesi İZBAN durağı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir İl Örgütü de Karşıyaka İskelesi önünde basın açıklaması yaptı.

AMED

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, yaşanan ekonomik krizİ, Dağkapı Meydanı’nda ”Geçinemiyoruz” diyerek protesto etti. Açıklamaya platform bileşenleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP Gençlik Meclisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve çok sayıda kişi katıldı.  Platform Dönem Sözcüsü Mehmet Ceylan, şu önerileri sıraladı:

*  Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükün hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın.

* Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

*  Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

*  Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

*  Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın.

*  En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

*  Herkese temel gelir güvencesi sağlansın.

*  Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin.

* Yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz. HABER MERKEZİ

 

Hayır, sokağa çıkacağız

ESP, Halkevleri, EMEP ve Devrimci Parti Genel Başkanları, Millet İttifakı’nın halka “sokağa çıkmayın” çağrısının, “AKP’nin ekmeğine yağ sürmek” olduğunu belirterek, sokaktaki tepkinin devam edeceğini söyledi.

Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren

Halkın verdiği tepkiyi, “Uzun yıllardır sürdürülen ekonomik ve siyasi politikaların artık dayanılmaz hale geldiğinin göstergesi” olarak değerlendiren Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, “Seçimlerle bizi oyalamalarını artık kabul etmemeliyiz. Dün sokağa çıkan, bugün, yarın sokağa çıkacak olan, ‘yeter artık, bıçak kemiği geçti’ diyen, sömürü, savaş, faşizm, soygun, talan, yalan, rant düzenine karşı olan herkesin birlik olma, birlikte mücadele etmesi gereken gündür bugün. Kazanmaktan başka seçeneğimiz yok” dedi.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük

Halkın uzun bir süredir ekonomik yükün altında ezildiğini ifade eden Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük de halkın tencere tavayla sokağa çıkmasının iktidar açısından Gezi’yi de hatırlattığını dile getirerek, şunları söyledi: “Halkın sokaktaki meşru muhalefeti, iktidarın korkulu rüyasıdır. Burada üzücü olan muhalefet partilerinin, hızlıca iktidar partilerinin ekmeğine yağ sürer şekilde bir provokasyon diliyle sokağa çıkanları telkin etmeye çalışması ve geri çağırmasıdır. Krize karşı ses yükseltmenin engellenmesi, AKP’nin ekmeğine yağ sürmek, değirmenine su taşımak demektir. Böyle iktidarların sonunu her zaman güçlü bir sokak muhalefeti getirmiştir. Şimdi de böyle olacaktır. Bundan sonra da tüm demokrasi bileşenleriyle sokaklarda yan yana haklı mücadeleye devam edeceğiz.”

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise Millet İttifakı’nın, iktidarı eleştiren bir güç olarak “ilk seçimde gidecekler, sokağa çıkılırsa provokasyon çıkar” söylemlerini kullanarak halk hareketini frenlemeye çalıştığını kaydetti. Akdeniz, “Bu doğru bir tutum değil. Tam tersine halk, kendi siyasi tarzını, anlayışını, taleplerini sokakta, meydanlarda iş yerlerinde gösterirse hakkını elde edebilir. Eylemlerin geriye çekilmesi tutumlarını doğru bulmuyor tam tersi Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında bir siyaset anlayışına halkımızı çağırıyoruz. Bizim buradaki çağrımız bir halk ittifakıdır” şeklinde konuştu.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş ise iktidarın, siyasi ve iktisadi sorunu, bölgesel yayılmacı işgal politikalarıyla ve emekçileri her gün daha fazla yıkıma uğratan ekonomi politikalarıyla gidermeye çalıştığını söyledi. Sokağa yansıyan öfkenin, tam olarak iktidarın siyasi ve iktisadi politikalarına olduğunu belirten Gümüştaş, yaşanan yıkım karşısında halkın haklılığından gelen gücünü kullanması gerektiğini dile getirdi. Gümüştaş, şunları söyledi: “Bu en başta sendikalarda ve emek örgütlerinde somutlaşacak grevle başarılabilir. Genel grev çağrısı yapılmalıdır. Grevin de yaşamı durduracak eylem biçimleriyle birleştirilerek genel bir direnişe dönüştürülmesi gerekli. Birleşik mücadelenin sokakta üretileceğine dair sözün yerini pratiğe bıraktığı bir süreçteyiz. Siyasi parti ve örgütler halkın en acil taleplerinde somutlaşan ve çözümün bir strateji haline getiren mücadele ortaklığını ortaya koyabilmelidir. Biz de sürecin içerisinde yerimizi almış durumdayız.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.