İtalyan gazeteden Öcalan'lı yanıt

Dünya Haberleri —

23 Aralık 2020 Çarşamba - 23:00

  • İtalya’nın en köklü gazetelerinden Corriere della Sera gazetesinin Kürt Halk Önderi Öcalan’la ilgili haberi Türk Büyükelçiyi rahatsız etti. Gazete, İtalyan medyasına 'ayar vermeye' çalışan Büyükelçi’ye  büyük boy Öcalan fotoğrafı ile yanıt verdi.

 

İtalya’nın en köklü gazetelerinden Corriere della Sera gazetesinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la ilgili haberi Türk Büyükelçiyi rahatsız etti. İtalyan medyasına 'ayar vermeye' çalışan Türk Büyükelçi Murat Salim Esenli’ye gazete büyük boy Öcalan fotoğrafının yer aldığı anlamlı bir cevapla* yanıt verdi.

İtalyan gazeteci-yazar Antonio Ferrari’nin "Müebbetlik Öcalan’dan cezaevi kitapları" başlıklı yazısı 13 Aralık günü Corriere della Sera gazetesinde yayınlanmıştı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasına destek veren Ferrari yazısında Mussolini faşizmine karşı direnen ve İtalyan direniş hareketine öncülük eden 7. Cumhurbaşkanı Sandro Pertini’yle Öcalan’ı benzeştirmişti. 93 yılında Beka’da ziyaret ettiği Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ilişkin izlenim ve anılarını kaleme alan Ferrari, makalesini dönem görüntülerini de içeren bir videoyla desteklemişti.

Büyükelçi hayal kırıklığına uğramış

1876 yılından bu yana "özgürlük düşünceleri" sloganıyla yayın yapan Avrupa genelinde dağıtım yapan yüksek trajlı İtalyan gazetesinde yer alan Öcalan makalesi Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi Murat Salim Esenli’yi rahatsız etti. Büyükelçi, gazetenin Yayın Direktörü Fontana’ya hitaben yazdığı mektupta,  Türk devletinin Kürtlere ve PKK’ye yönelik 'terörist' safsatasını sürdürdü. "Büyük hayal kırıklığına uğradığını" söyleyen büyükelçi, gazeteyi dezenformasyon yapmakla suçladı ve 'terör propagandası’ yapmakla itham etti.

Gazeteden anlamlı cevap

Gazete ise büyükelçiye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan fotoğrafı ve makalenin sahibi Antonio Ferrari’nin kısa bir yazısıyla cevap vererek, "sözümüzün arkasındayız" mesajı verdi. Ferrari, 13 Aralık günü yayınlanan yazısını tekrar paylaştığı cevabında şöyle dedi: "Abdullah Öcalan'ın haksız yere tutuklanmasına ilişkin video-makaleyi yayınladıktan sonra Türkiye'nin müdahalesini tahmin ediyordum. Hakikat aşkına yazdığım her şeyi yeniden onaylıyorum. Biz de Türk-Kürt liderini İtalya'da ağırladık. Türk Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Öcalan’la ciddi ve adil bir diyalog başlatma konusunda ikna olmuştu. Benim için olduğu gibi İtalyanlar ve Avrupalıların çoğu için de Öcalan haksız yere zulüm gören bir mağdurdur."

Antonio Ferrari’nin Corriere della Sera’da 13 Aralık’ta yayınlanan makalesi, 15 Aralık tarihli gazetemizde "Öcalan, Pablo Rossi’yi duydu mu?" başlıklığıyla yayınlanmıştı:

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ocalan-pablo-rossi-yi-duydu-mu-8222

 

* Yazının orjinali:

https://www.corriere.it/esteri/20_dicembre_21/ocalan-turchia-lettera-dell-ambasciatore-turco-5299a232-4391-11eb-8cde-6aa9005f150a.shtml

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.