Öcalan, Pablo Rossi'yi duydu mu?

Dünya Haberleri —

15 Aralık 2020 Salı - 23:00

Dünya Şampiyonu’nun ölüm haberini duyduğumda (9 Aralık) Apo diye adlandırılan Öcalan'ı düşündüm. İmralı ada cezaevinde acaba öğrenmiş miydi bu haberi? Kim bilebilir ki? Eğer öğrenirse, eminim hepimiz gibi o da çok üzülecektir."

ANTONIO FERARI

 

Gazeteci-Yazar Antonio Ferrari’nin "Müebbetlik Öcalan’dan cezaevi kitapları" başlıklı yazısı İtalya’nın en köklü gazetelerinden Corrire della Sera gazetesinde yayınlandı.

Yazısıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasına destek veren gazeteci, 93 yılında Abdullah Öcalan’ı Beka’da ziyaret etmişti. Makalesini dönem görüntülerini içeren bir videoyla da destekleyen gazeteci, Punto Rosso Yayınevi’nin gönderdiği Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 4 kitabını aldıktan sonra bu yazıyı kaleme almış.  "Birkaç gün önce hayatımın en hoş Noel hediyesini aldım" diyen gazeteci, "Paketin içindeki kitapların yazarı, saygı duyduğum ve haksız yere tutuklandığına inandığım ve 1999'dan beri Marmara Denizi'ndeki İmralı adasında süper zırhlı güvenlikle tutuklu bulunan PKK’nin kurucusu Abdullah Öcalan. Önce idam cezasına çarptırıldı, sonrasında da bu ceza müebbet hapis cezasına çevrildi" diyor.

Pertini ve Öcalan

Yazısında Mussolini faşizmine karşı direnen ve İtalyan direniş hareketine öncülük eden, 1978 yılında İtalya’nın 7. Cumhurbaşkanı seçilen Sandro Pertini’yle Öcalan’ı benzeştiren Ferrari, "Gençlik dönemlerinden beri tanıdığım cumhuriyetin unutulmaz Cumhurbaşkanı Sandro Pertini, halkının özgürlüğünü savunduğu için hapse atılan birin asla küçümsemememiz gerektiğini söylerdi. Cezaevinden yazılmış bu kitaplar, Paolo Pietroni’yi tarif edeceğim gibi güzel yüzlü bir adamın kültürel ve insani derinliğini ortaya çıkaran eserleriydi" ifadesini kullanıyor.