Jandarma bariyerinde sabahladılar

27 Ekim 2020 Salı - 17:10

  • Karaman/Ermenek’te ödenmeyen maaşları ve patronları tarafından gasp edilen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişi 59. gününde. Ankara’ya önceki gün bir kez daha yürümek isteyen işçilerin önü jandarma tarafından kesilerek engellenmişti. İşçiler, Güneyyurt Belediye Meydanı’nda jandarma bariyeri önünde sabahladı.

 

Manisa’nın Soma ilçesinde Kırkağaç Çamı’nda işçilerle direnişte olan, aralarında Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreterleri Kamil Kartal ve Başaran Aksu’nun olduğu bir grup sendika uzmanı, sabah saatlerinde Güneyyurt’a geldi. Jandarma barikatı önünde konuşan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Bugün bu sorun çözülecek. Dün son defa fırsat verdik ama maalesef bizi hiç dinleyen yok. Bizim sorunumuzu çözmek isteyen yok. Biz kimsenin evini zorla basmadık, sadece hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı vermiyorlar ama biz alacağız” dedi.

Jandarma komutanıyla görüşen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Başaran Aksu, “Biz yürüyüş yolumuzdayız, yol açılsın biz yürüyelim. Haksız değiliz, mağdur biziz. Pandemi bizim yürüyüşümüze engel değil. Herkesle görüştük ama sonuç yok. Sorunu çözün biz de kendi işlerimize dönelim” şeklinde konuştu.

İşçilere seslenen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal ise şunları söyledi: “Siz haksızlığa uğradınız, adalete müracaat ettiniz. Ama adalet sağlanmadı. Eğer bugün bu mücadeleyi burada kaybedersek bir daha Ermenek madenlerinde hak aramak mümkün olmayacak. Şimdi kaybedersek, bir daha kazanma şansımız olmayacak. Onun için ölmek var dönmek yok.”

Sık sık “Yolu aç jandarma, geliyoruz Ankara” sloganı atan işçilerin bekleyişi, haber hazırlanırken sürüyordu.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.