Kalbini dağlara, bizi devrime kattı

Kadın Haberleri —

Bişeng Brûsk (Rojda Bilen)

Bişeng Brûsk (Rojda Bilen)

  • Hatip Bilen, Kurdistan gençlik öncülerinden olan ablası Şehit Bişeng Brûsk’u anlattı: “Yüzünü dağlara dönmesi hepimizi Kurdistan devrimine katmaya teşvik etti. Şehadeti hem bizim hem mücadele için büyük bir kayıp. Rojda sadece ailemizin şehidi değil tüm Kurdistan’ın evladıydı. Mücadelesiyle gurur duyuyoruz.”
  • Şehit Bişeng ile bir dönem cezaevinde kalan arkadaşı Hatice Aslan, kaleme aldığı yazısında, “Devrim cesaret işidir. Rojda o cesareti taşıyordu. Düşmandan asla korkmuyordu, kararlı ve samimiydi. Yüzünü ülkesine çevirdi. Gitti, sevdalısı olduğu ülkenin dağlarına. Rengarenk kır çiçekleri toplayıp sana getirebilseydim” dedi.

ERDOĞAN ZAMUR

PKK Gençlik Komitesi üyesi ve Komalên Jinên Ciwan Kordinasyon üyesi Şehit Bişeng Brûsk (Rojda Bilen), Bakurê Kurdistan’dan Rojava, Başûr ve Rojhilatê Kurdistan’a kadar bulunduğu her alanda Kurdistan halkına ve genç kadınlara öncülük etti. Bişeng, 28 Temmuz 2023’te Türk devletinin hava saldırısı sonucu Medya Savunma Alanları’nda şehit düştü.

Bişeng Brûsk, serhildanlara öncülük eden Cizîr’in bir evladı olarak 1988 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde dünyaya gelir. Bişeng’in ailesi dört kuşak boyunca devletin baskı ve zulmüyle karşı karşıya kalır.

Ailesinin hikayesini kardeşi Hamit Bilen şöyle anlatıyor: "Büyük dedem 1960 darbesinde gözaltına alınıp tutuklandı. Gözaltında gördüğü işkenceden dolayı yaşamını yitirdi. Bu durum ailede devlete karşı bir öfkeye neden oldu. Babam, ailesinden dinlediği baskı ve zulümler sebebiyle devlete her zaman mesafeli biri olarak yetişmiş. 1970’li yıllarda sol hareketlere sempati duymuş; Kürt Özgürlük Hareketi gelişince de ona yönelmiş. Bu da aile üzerinde baskının katmerleşmesine neden oluyor ve babam da çareyi yurt dışına gitmekte buluyor."

 

Hamit Bilen

 

Avrupa yaşanacak yer değil

1980’li yılların ortalarında Lozan’a yerleşmelerinin ardından önce Dilan ardından da Rojda dünyaya gelir. Avrupa yaşamı Bilen ailesi için çekilmez olunca her şeyi göze alıp Kurdistan’a geri dönmeye karar verirler. Hamit Bilen sürgün günlerini şöyle anlatıyor: "Cizîr güvenli olmadığı için ailem Mardin’in Nisêbîn ilçesine yerleşmiş. Ancak Nisêbîn’deki yaşamları da çok uzun süreli olmamış ve devletin baskıları burada da sürmüş. En büyük kardeşimiz, abim Brûsk’un (Mahmut Bilen) özgürlük saflarında olması baskının daha da artmasına sebep olmuş."

Brûsk’un şehadeti aileyi etkiler

Aile, Nisêbîn’deki baskılardan dolayı Mersin’e taşınır. Hamit Bilen de burada dünyaya gelir. O yıllarda özgürlük saflarında olan abileri Brûsk’un şehadeti aileyi derinde etkiler. Hamit Bilen, "Rojda bu şehadetten çok etkilendiğini özgürlük mücadelesine katıldığında dile getirdi. Ailemizde devletin katlettiği çok sayıda kişi var ama çekirdek ailede ilk kayıp Brûsk’tu. Şehadet haberinden sonra babam ‘Öleceksem de topraklarımda öleyim’ diyerek bizi yeniden Cizîr’in Cûdî Mahallesi’ne götürdü. Cizîr’e gittikten sonra yeniden parti çalışmaları içerisinde yer aldı" diyor.