Kardeşini KDP, eşini TC aldı

17 Mayıs 2022 Salı - 19:00

  •  65 yaşındaki Şirin Tatlı'nın eşini 1992'de Şırnak’ın İdil ilçesinde Türk devleti katletti; kardeşi Ayhan Tatlı ise 26 Temmuz 2021’de KDP'nin pusu kurduğu gerillalar arasındaydı ve 296 gündür haber alamıyor. Tatlı, Türk devletini ve KDP'yi asla affetmeyeceğini belirterek, şunları söyledi: 
  •  “Benim eşim bir gün evden çıktı ve bir daha dönmedi. 30 kurşunla katledildi. 30 yıldır failleri hesap vermedi. Kardeşim de neredeyse bir yıldır KDP’nin elinde; öldürüldü mü, yaşıyor mu bilmiyoruz. Türk devleti eşimi, Barzani de kardeşimi kaybettirdi.”

 

30 yıldır JİTEM tafafından katledilen eşinin faillerini, 296 gündür KDP tarafından esir alınan kardeşinin akıbetini soran Şirin Tatlı, "Onları asla affetmem" dedi. 

Türk devletinin 23 Nisan 2021’de Zap, Avaşîn ve Metîna'ya başlattığı saldırılar sürerken, Güney Kürdistan'ın Xelîfan bölgesinde 26 Temmuz 2021’de KDP’nin özel güçleri tarafından pusuya düşürülerek esir alınan HPG’li Erdal Aslan (Serwer Serhat), Ayhan Tatlı (Wargeş Çavreş) ve Mahmut Xelef’ten (Dijwar Berxwedan) 295 gündür haber alınamıyor. Güney Kürdistan'a giderek çocuklarının akıbetlerini öğrenmek için girişimlerde bulunan gerilla ailelerine, bugüne kadar herhangi bir bilgi verilmedi. 

KDP tarafından esir alınan Ayhan Tatlı’nın ablası Şirin Tatlı (65), 296 gündür kardeşinin akıbetini soruyor. Eşi Ahmet Nas, 1992'te Şırnak’ın İdil ilçesinde JİTEM tarafından işkenceyle katledilen Tatlı, 30 yıldır faillerin yargılanmasını bekliyor. 30 yıldır eşinin faillerini soran Tatlı, şimdi de KDP’nin esir aldığı kardeşinin akıbetini soruyor. 

Şirin Tatlı

Hiçbir bilgi verilmiyor

296 gündür kardeşinin yaşamıyla ilgili haber beklediklerini dile getiren Tatlı, Federe Kürdistan'a giden aileye de bilgi verilmediğini söyledi. Daha sonra Federe Kürdistan'dan aranarak, kardeşiyle ilgili “yaşadığı” bilgisi verildiğini aktaran Tatlı, ancak bugüne kadar kardeşinin kendisinden herhangi bir bilgi alamadıklarını dile getirdi.

Barzani görüştüğünde biz utanıyoruz

KDP’nin tutumuna tepki gösteren Tatlı, “Bu yapılan insani değil. Biz Kürt’üz ve aynı kanı taşıyoruz. Kardeş kanını dökenleri kınıyoruz. Barzani kendi halkını Erdoğan’a değiştirebiliyor. Biz Kürt’üz, peki ya Erdoğan kim? Erdoğan Zap, Metîna, Avaşîn ve Garê’ye operasyon yapıyor. Buna nasıl müsaade ediliyor. Halkının çocukları katlediliyor. Benim gibi bir sürü insan var. Peki bunu görüyor mu? Tam 30 yıldır eşimin faillerden hesap sormak için bekliyorum. İnsan bundan utanmalı. Barzani, Erdoğan ile görüştüğünde bile biz buradan kendimizden utanıyoruz, kahroluyoruz. Kardeşimin akıbetini bilmiyoruz. Bize bilgi verilmiyor. Biz akıbetini öğrenmek istiyoruz” diye seslendi. 

Onları asla affetmem

Tatlı, eşinin de devlet tarafından katledildiğini belirterek, şunları ifade etti: “Benim eşim bir gün evden çıktı ve bir daha dönmedi. 30 kurşunla katledildi. Bu tam 30 yıldır onun faillerini bulmak için bekliyorum. Kardeşim de tam bir yıldır KDP’nin elinde; öldürüldü mü, yaşıyor mu bilmiyoruz. Devlet eşimi, Barzani de kardeşimi kaybettirdi. Ben onları asla affetmem.”   MA/ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.