Katil polis tutuklanmıyor

Cizîr’de polislerce katledilen Nihat Kazanhan

Cizîr’de polislerce katledilen Nihat Kazanhan

  • Nihat Kazanhan davasının AYM tarafından bozulması üzerine yeniden görülen duruşmada hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkartılan fail özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez, aradan geçen üç haftaya rağmen hala tutuklanmadı.

Şirnex’in Cizîr ilçesinde 14 Ocak 2015'te özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez tarafından başından vurularak katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davası, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yaşam hakkının ihlal edildiği kararı vermesiyle bozularak yeniden görülmeye başlandı. Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 Şubat’ta görülün duruşmaya katılmayan özel harekat polisi Göçmez hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı verildi. Göçmez’in avukatlarının karara karşı yaptığı itirazı üst mahkeme de reddetti, ancak aradan geçen üç haftaya rağmen tutuklanmadı. 

Kazanhan Ailesi'nin avukatı Şirnex Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, failin aradan geçen zamana rağmen yakalanmamasına dikkat çekerek, “Kazanhan davası ülkedeki cezasızlık politikasının bir örneği niteliğinde. Bu davada şunu ön görüyorduk; gerek soruşturma sürecinde gerek sonrasında faili kolluk olan bu tür dosyalarda cezasızlık pratiğini bildiğimiz için sanığın hak ettiği cezayı alabilmesi için de mücadele veriyorduk. En son AYM’nin de bizi kısmen tatmin ettiği dosyanın ilk duruşmasında fail hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. AYM'nin vermiş olduğu kararlara yerel mahkemenin uyması zorunludur. Her ne kadar belli dosyalarda, belli dönemlerde kararlara uyulmazsa da bu konuda AYM'nin vermiş olduğu karara yerel mahkemenin direnme gibi bir durumu söz konusu değildir” dedi. 

Ortak hareket ettiler

Sanığın henüz teslim olmadığını hatırlatan Dilsiz, soruşturma süreçlerinin akamete uğratıldığını ve kolluğun failleri gizleme noktasında ortak hareket ettiğine işaret etti. Dilsiz, şunları söyledi: “Hatta bu dosyanın beli bir döneminde kimi sanıkların, tanıkların vermiş olduğu ifadelerle bu özgüveni onlarda görüyorduk. Fakat gelinen süreçte maalesef faile ulaşılmış değil. 24 Mart’ta görülecek duruşmada hazır bulunup sanığın hak ettiği cezayı alabilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. AYM'nin vermiş olduğu bu karara yerel mahkemenin uyması zorunlu olduğu için sanık muhtemelen müebbet hapis cezası alabileceğini öngördü ve teslim olmama gibi bir şüphe uyandırıyor. Davayı takip ediyoruz, ancak bu saatten sonra gelip teslim olabileceği yönünde şüphelerimiz var. Cezanın indirileceği ve yerel mahkemenin farklı bir karar verebileceğini düşünmüyorum. Fail, gerekli mercilerden görüş almıştır diye düşünüyoruz.” 

Tutuklanırsa emsal olur

Devletin görevlilerinin (polis, asker, korucu, bekçi) fail olduğu dosyalarda mahkeme, emniyet ve jandarmanın rahat hareket ettiğini söyleyen Dilsiz, şunları ekledi: “Fail bunu bildiği için gelip teslim olabileceği konusunda şüphelerimiz var. 24 Mart’ta duruşma var. Duruşmada bu hususları da dile getireceğiz. Fakat mevcut durumda bu dosyanın AYM'den dönmesiyle beraber daha önce benzer suçlar işleyen ve faili kolluk olan dosyalarda mevcut cezasızlık pratiğinden kaynaklı emsal olunabileceğini ve diğer dosyalara da etki edeceğini düşünüyoruz.” ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.