Kayıp hazinelerin peşinde

Doğan Barış ABBASOĞLU Haberleri —

  • Tarihte kaybolmuş hazinelerin hikayeleri günümüzde de insanları cezbetmeye devam ediyor. Hala bu hazinelerin peşinde koşan avcılara göre hazinelerin yerlerini işaret eden rivayetlerin gerçeklik payı var.
  • Hazine avcılığının, kayıp hazine hikayelerinin revaçta olduğu bir coğrafyadan geliyoruz. Özellikle 1960'lardan ve 80'lere kadar oldukça popüler olan hazine avcılığı günümüzde modern ekipmanların rahatça sağlanabilmesi nedeniyle oldukça yayılmış durumda. İşte bu hikayelerden bazıları:

 

 

Azteklerin yağmalanan hazinesi

İspanyol sömürgeciler Orta Amerika’ya geldiği zaman bölgede Aztek İmparatorluğu ihtişamlı bir dönem yaşamaktaydı. 1519’da Hernan Cotes ve diğer İspanyol sömürgeciler imparator Montezuma’yla anlaştı ve kukla bir yönetimle imparatorluğun hazinelerini yağmalamaya başladı.

Rivayete göre Montezuma’nın 1520’da öldürülmesinin ardından Aztekler isyan etti ve 30 Haziran 1520 gecesi İspanyollar yanlarına büyük miktarda Aztek altını alarak başkent Tenochtitlan’dan kaçmaya çalıştı. Ancak İspanyol gemilerinden biri Texaco gölüne açılan ve günümüzde kurumuş olan bir kanalda battı.

Çok sayıda İspanyolun öldüğü o gece İspanyollar arasında "La Noche Triste" yani "Hüzün Gecesi" olarak anılagelir. İspanyollar birkaç ay sonra kayıp altını geri almak için geri döndü, ancak altının sadece bir kısmını geri alabildi.

Bu batıkta Azteklere ait bol miktarda altın bulunuyordu. Günümüzde birçok hazine avcısı Meksika’da Aztek hazinelerinin izini sürüyor. Geçtiğimiz yıl bir inşaat inşaat işçisi batık alanına yakın bir noktada bir külçe altın buldu. Bu külçenin kayıp hazineye ait olduğu tespit edildi.