KDP’ye rağmen Kürtler kazandı

Dünya Haberleri —

Kerkuk'te kutlamalar

Kerkuk'te kutlamalar

  • Kerkuk’te Kürt partilerinin parçalı olarak girdiği seçim YNK ve ittifakının ezici başarısı ile sonuçlandı. 16 sandalyeli İl meclisinin en az 8 üyesi Kürtlerin oyları ile belirlendi. YNK vali adayını belirlemek için önümüzdeki günlerde toplanıyor. 
  • Sandıkların yüzde 94’ünün açılması ardınan açıklama yapan Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, açılan sandık oranının yüzde 94’e ulaşması ile ilk sonuçları açıkladı. Başbakan Şiya es-Sudani Bağdat’ta güç kaybetti. 
  • Seçime yoğun ilgi gösteren Kürtler 2017 referandumu ile kaybettikleri Kurdistan bölgelerinde idari mekanizmalara seçimle geri dönmek için stratejik bir adım attı. Kürt partilerinin parçalı olarak girdiği seçimlerde YNK güç kazandı.

Irak’ta 15 vilayetin meclislerini ve valilerini belirleyen Irak İl Genel Meclisi seçimleri nisbeten olaysız gerçekleşti. Muqteda Es-Sadr’ın boykot çağrısı ile İran yanlısı Şii güçlerin parçalı olarak girdiği seçimlerde Sünni Araplar varlık gösteremedi. 16 milyon seçmenin yalnızca yüzde 41’inin sandık başına gittiği oylamada Başûrê Kurdistan’ın koparılan parçalarındaki Kürtler sandıklara giderek, “biz Kurdistan’ız” mesajını verdi. 
Kerkuk’te seçim sonuçlarını yurtseverlik duyguları ile sandıklara yürüyen Kürt halkı belirledi. İl meclisinin yarısı Kürt oyları ile seçilen temsilcilerden oluşurken, YNK valiyi belirleyecek. YNK’den seçim sonrası yapılan ilk açıklamalarda KDP, İslami partiler ve Yeni Nesil Hareketinin kesin zaferi baltaladığına dikkat çekildi. 
Şengal’de muğlak siyasi atmosferden yararlanan KDP’nin göçmen kamplarında tuttuğu Êzîdî oylarının da bir bölümünü alan Şengal Özerk Yönetiminin desteklediği Ninova Halklarının Birliği listesi kader belirledi. Şengal Özerk Yönetiminin adayı Qasim Keşko yüksek oyla seçimi kazandı. YNK’nin Başîqalı Êzîdî adayı ittifak listesinden sandalye kazanmayı başardı, ikincisinin de olma ihtimali yüksek. 
Irak genelinde iktidar ortaklarının başarılı çıktığı seçimler Irak’ta siyasetten gerileyen Sünni Arap toplumunun durumunu görünür hale getirdi. Kürtler, Irak Anayasasının 140. maddesi ile kendilerinden kopartılan bölgelerin yeniden Kurdistanî kimlik kazanması için önemli olan seçimlere ortak liste oluşturamadan girdi. Irak il genel idare seçimlerinde Kerkuk ve Ninova vilayetlerinde ağırlıklarını hissettiren Kürt halkı en güçlü ittifaklara oy verdi.

BAĞDAT

Koordinasyon çerçevesi güç kaybetti
Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyon, Bağdat’ta Halbusi liderliğindeki Takaddum Partisi’nin 132 binden fazla oy alarak, yaklaşık 130 bin oy alan Nuri el-Maliki’nin koalisyonunu geride bırakıp birinci sırayı aldığını açıkladı. İktidar ittifakı güç kaybetti. 
El-Enbar’da Halbusi’nin partisi 154 binden fazla oy alarak diğer ittifakları sollayıp birinci olurken, El-Enbar Kimliğimizdir ittifakı aldığı 70 bin oyla ikinci oldu.
Halbusi’nin partisinin kazandığı oylar dikkate alındığında, Iraklı seçmenlerden yarım milyona yakın oy alması, seçim sonuçlarının getirdiği siyasi sürprizlerden biri olarak değerlendirilebilir. 
Basra Valisi Esad el-İdani liderliğindeki Tasmim Koalisyonu, Koordinasyon Çerçevesi içindeki en yakın rakibini ezici bir farkla geride bıraktı. İdani 26 binden fazla oy alırken, Asaib Ehli’l Hak’ın da yer aldığı Nebni Koalisyonu bu sayının yalnızca yarısını alabildi.
Ancak iktidardaki Koordinasyon Çerçevesi’nin kutuplarından biri olan Nebni Koalisyonu Nasıriye, Meysan ve Babil’de kazandı ve Kanun Devleti başta olmak üzere rakip koalisyonlarla bir yakınlaşma olduğu kaydedildi.