Kemerini değil, yumruğunu sık!

10 Nisan 2022 Pazar - 16:00

  • Yete Gari Platformu, ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı Muğla’nın Datça ilçesinde protesto eylemi düzenledi. 

 

Şenkaya Kavşağı’nda bir araya gelen kitle, açıklamanın yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. “Zamlar geri alınsın. Yete gari geçinemiyoruz” pankartının açıldığı yürüyüş sırasında sık sık “Milyonlar aç milyonlar işsiz yıkılsın bu bozuk düzeniniz”, “Hükümet istifa” ve “Kemerini değil, yumruğunu sık” sloganları atıldı. 

Yete Gari Platformu üyesi Muazzez Dalaslan, elektriğe, kiraya, akaryakıta, meyveye, sebzeye, ete gelen zamlardan sonra markete, pazara gitmeye korkar olduklarını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 61,14 olarak açıklanan enflasyonun gerçekçi olmadığını vurgulayan Dalaslan, “Gerçek enflasyonun bunun çok üstünde olduğunu faturalarımızdan, dolmayan alışveriş poşetlerimizden, kredi kartı ekstrelerimizden elimize geçer geçmez tükenen maaşlarımızdan biliyoruz. Enflasyon Araştırma Grubu’nun gerçek enflasyonun yüzde 142’nin üzerinde olduğu açıklaması da malum olanı doğruluyor. Devletin birçok kademesinde yandaş partizanlar üç, beş ayrı yerden işe gitmeden maaşlarını alıyor. Altın varaklı saraylarda süren şaşalı hayatlar, bu krizden etkilenmezken emeğiyle yaşamaya çalışan bizler market raflarına bakmaya korkuyoruz” dedi.

Ağır ekonomik çöküşün gerçek sorumlusunun iktidar olduğunu, buna rağmen  krizlerin yükünü emekçilerin çektiğini kaydeden Dalaslan, şöyle devam etti: “Bu düzen, dün de bize bundan fazlasını vadetmedi, bugün de vadetmiyor ama bu böyle gitmez. Bu gidişe son vermek zorundayız. Bu soygun düzenine mahkum değiliz. Biz geceleri aç yatmadığımız, yarın çocuğumuza ne yedireceğiz, nasıl geçineceğiz, nasıl barınacağız, nasıl ısınacağız diye düşünmediğimiz insanca bir yaşam istiyoruz. Bu devran elbet dönecek. Her şeyimizi elimizden aldılar ama umudumuzu alamayacaklar. İktidarın politikaları bugüne kadar milyonların derdine çare olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını biliyoruz. Bu günleri sonlandırmak hepimizin ellerindedir. Israrla ‘Artık yete gari” diyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz ve bu konuda ısrarcıyız. Patronlardan yana değil halktan, emekçilerden yana bir düzen istiyoruz! Bu düzeni mücadele ederek kuracağız.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.